Son Eklenenler
CES 2013’ün Ardından

CES 2013’ün Ardından

ces2013_bittiAmerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas kentinde düzenlenen, Dünyanın en büyük bilişim ve teknoloji fuarı olarak kabul edilen CES 2013 dün sona erdi. Yaklaşık 5 gün boyunca teknoloji meraklılarına binlerce yeni ürünü görme fırsatı veren CES 2013 etkinliğinin ardından Teknoloji Defteri olarak genel  bir değerlendirme yapma gereği hissettik. Amacımız CES 2013’deki yenilikleri kısaca özetlemek.

1) Görüntü Teknolojileri: Özellikle Full HD teknolojilerinin öneminin arttığını görmekteyiz, öyle ki Japan Display tarafından tanıtımı yapılan Full HD Ips televizyon paneli, 2013’de birçok televizyon markasında kullanılacak gibi görünmekte. OLED ekrana sahip olan bu görüntü panelleri bombeli ekranları sayesinde 3D ve full HD keyfini gözlüksüz farkedebilme olanağı sağlıyor.

2) Kişisel Bilgisayarlar: 2006 ve sonrasının vazgeçilmez ürünlerinden olan taşınabilir bilgisayarlar CES 2013’ün ardından tarih olacak gibi. Kullanıcılar özellikle masaüstü bilgisayarların yerinde “All in one” ismi verilen bilgisayar modellerine geçiş yapacak gibi.

3) Cep telefonlarında Full HD dönemi, özellikle Sony Xperia Z ve HTC markalarının üzerinde çalıştığı ve Full HD ekran kalitesine sahip akıllı telefonlar CES 2013’e damgasını vuran önemli buluşlardan birisi oldu. Aynı zamanda akıllı telefonlarda 13 Megapiksel devri başladı. Yüksek çözünürlük artık kullanıcıların aradığı en önemli özellik olacak gibi.

4) Mobil işlemci üreticisi Qualcom yüksek performans sağlayan Snapdragon 200, 400, 600 ve 800 modellerini tanıttı. Aynı zamanda Nvidia Şirketi de Tegra 4 işlemcisini tanıttı.

5) Dünyanın ilk OLED HD televizyonunu SONY üretti,

6) Beyaz eşya şirketleri akıllı ürünler üzerine yoğunlaşıyor. Özellikle LG firmasının ürettiği Akıllı Robot LG HomBot 2.0 ile evinizde kendi kendine dolaşıp temizlik yapan bir robota sahip olabilirsiniz.

7) Özellikle Nikon ve Canon firmaları yeni ürünlerini tanıttı. Bu ürünler arasında elbette aynasız SLR modeller dikkati çekti. Lens teknolojisinde yeni buluşlarında tanıtıldığı CES 2013 oldukça başarılı geçti.

 

 

Bir önceki yazımız olan E-Ticaretin Öncüleri Afyon'da Bir Araya Geldi başlıklı makalemizde e ticaret afyon, e ticaretin dahileri anadoluda ve e-ticaret öncüleri afyonda buluştu hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.