Son Eklenenler
Cep Telefonu 40 Yaşına Girdi

Cep Telefonu 40 Yaşına Girdi

Motorola DynaTAC Martin CooperGünümüzde gencinden yaşlısına herkesin elinde oyuncak misali dolaşan cep telefonlarının tarihçesini hiç merak etmediniz mi? Bu yazıyı hazırlamamızdaki amaç bugünün aslında çok önemli bir gün olmasından kaynaklanmakta. Bugün tarihte bilinen ilk cep telefonu üretildi.

Cep telefonu üretiminde bir döneme damgasını vuran sektörün dev firmalarından birisi olan Motorola tarafından bundan tam 40 yıl önce 3 Nisan 1973 tarihinde cep telefonunu ilk defa paylaşan ve ilk görüşmeyi yaparak tarihe geçen şirketin emektar mühendislerinden Martin Cooper oldu. Bu buluş o tarihini teknolojik imkanları baz alındığında oldukça büyük bir öneme sahipti.

Motorola DynaTAC adı verilen bu cep telefonu üzerinde ayrı ayrı toplam 30 sıralı devrenin bulunduğu resimde de göründüğü gibi 22 santimetre boyutunda adi plastikten bir kasanın içerisindeydi. 10 saatte şarj olan Motorola DynaTAC ile yalnızca 20 dakika görüşme yapılabilmekteydi. Toplam 1 kilo 120 gram ağırlığında olan Motorola DynaTAC bu ağırlığından dolayı tasarımcı mühendisi Martin Cooper tarafından oldukça başarılı bulunmaktaydı. Martin Cooper DynaTAC modelli telefonu şu şekilde tarif etmekte: “DynaTAC oldukça başarılı bir telefondu, 20 dakika süreyle konuşulabilmesi oldukça iyiydi çünkü 1 kilodan fazla ağırlığı olan bu telefonla 20 dakika konuşurken bile kollarınız yorulmakta”.

1973’ün teknolojisiyle oldukça sade bir yapıya sahip olan bu cep telefonu ile günümüz cep telefonları arasında karşılaştırma yapan Martin Cooper, şimdiki telefonları gereksiz ve çok karmaşık elektronik yapıda olduğunu söylemekte.

Bir önceki yazımız olan Google 14 Yıl Önce Böyleydi başlıklı makalemizde 1999 yılında google, Google ve Google 14 yıl önce hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

  1. Nice senelere Cep telefonu diyelim ozaman 🙂 Dedem de ne güzel poz vermiş. Heyt be

  2. Çok güzel bi yazı olmuş. Elinize sağlık. Sitenizi de çok beğendim bu arada. bu bilgiyi sitemde paylaşabilir miyim. Kaynak göstererek tabi. TŞK ederim şimdiden.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.