Son Eklenenler
ATM Dolandırıcılığına Dikkat

ATM Dolandırıcılığına Dikkat

Çağımızda paradan sonra en çok kullanılan kredi kartlarınız artık tehlikede. Katların çalınması, sahte kimlik, kart kopyalama gibi birçok teknikten sonra, hırsızlar şimdi de termal kamera yöntemiyle kredi kartı şifrelerinizi ele geçiriyor. Kaliforniya Üniversitesi’nden de 3 araştırmacının konuyla ilgili deneyler yaptığı ve deneyler sonucunda doğruluğunun bilimsel olarak da kabul edildiği öğrenildi. Hırsızlar artık termal kamera yöntemiyle şifrelerinizi çalacak!!! Nasıl olacak demeyin. Şu şekilde:
İlk olarak ATM çevresine gizlice yerleştirilen kızıl ötesi termal kamera şifre tuşlarının görebilen bir alanda sürekli olarak çalıştırılmakta. Bizler hiçbir şeyden habersiz, şifremizi girdikten sonra tuşların üzerinde kalan parmak ısımız ve bu ısıların dereceleri yardımıyla hangi tuşa daha önce bastığımızın anlaşılması ile kredi kartı şifrelerini ele geçiren bir şebeke ABD’de yakalandı. Durumu bilimsel olarak da doğrulayan uzmanlar, siz ATM den ayrılsanız dahi tuşların üzerindeki ısıyı kaydedip sınıflandırabilen kameralar ile şifrelerinizin rahatlıkla çalınabileceği  açıkladı. Uzmanlar bu türden olaylara karşı kullanıcıları uyarıyor. ATM üreticilerinin, metal ve izotermik tuş takımları ya da daha az basınç gerektiren tuşlar kullanmaları gerektiği belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan TÜBİTAK'a Yeni Başkan Atandı başlıklı makalemizde Prof. Dr. Nüket Yetiş, Prof. Dr. Yücel Altunbacak ve TÜBİTAK hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.