Son Eklenenler
Arabanız Artık Sesle Çalışacak

Arabanız Artık Sesle Çalışacak

sesle calisan arabaSon teknoloji olarak yeni bir sistem olarak çıkan tasarım da artık araçlar ses ile çalışıp stop edecek. Ankara Başkent Oto Sanayi’de kiraladıkları küçük bir atölyede bir araya gelen 5 mucit yıllardan beri üzerinde çalıştıkları ve devrim niteliğinde olan önemli bir projeyi hayata geçirmeyi başardı. Sistemin çalışma mantığı ses komutlarına dayalı. Ses ile verilen komutlar karşılığında kullanıcıyı tanıyarak aracın çalışıp tekrar durmasını sağlayabilmek mümkün olabilmekte.

Anıl Aktaş, Murat Aygöz, Murat Tezcan, Ahmet Abay ve Ömer Yavuz tarafından tasarlanan proje tasarımcıları tarafından şu sözlerle özetlendi “Günümüzde artık otomobil kullanımı giderek artış gösteriyor. Girişimciler ve araştırmacılar otomobiller üzerinde çalışan yeni konfor aygıtları üretimine hız vermiş görünüyor”. Türk mucitler tarafından geliştirilen ses ile çalıştırma sistemi sayesinde soğuk kış günlerinde uzaktan aracın çalışmasını ve motorun siz aracınıza binene kadar ısınması hedefleniyor. Böylelikle hem zamandan tasarruf hem de aracın soğuk olarak hareketini engelleme amaçlanmakta. Konuyla ilgili videoyu yazımızın sonundan izleyebilirsiniz.

AR-GE çalışmaları son sürat devam eden, ses ile çalışan otomobil projesinde sona yaklaşıldığı bilgisi verildi. Bu sistemin diğer bir özelliğiyse güvenlik standartlarına bir kademe daha eklenmiş olması. Sesinizi algılamayan otomobili çalıştırmanın imkânı yok. Çalışan aracınızı bir tek komutla stop ettirebilir ve siz söyleyene kadar çalışmasını engelleyebilirsiniz. Böylelikle hırsızlık olaylarının da azalması planlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S4'e Yoğun Talep başlıklı makalemizde Galaxy S4 fiyatı, Galaxy s4 stok sıkıntısı ve Galaxy s4 türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.