Son Eklenenler
Apple Patent Savaşında Mükemmeli Yakaladı

Apple Patent Savaşında Mükemmeli Yakaladı

iPhone yeni patentÜrettiği kişisel elektronik ürünlerle dünya lideri pozisyonunda bulunan Apple özellikle milyonlar satan iPhone akıllı cep telefonu ile ilgili geliştirmelere son sürat devam ediyor. Apple ürünleri ve yazılımları üzerine sürekli bir revizyona giderken aynı zamanda rakibi Samsung ile de patent konusunda büyük bir kapışma içerisinde. Son günlerde iPhone 5 ve Samsung Galaxy S4 arasındaki fiyat ve özellik karşılaştırmalı söylentiler iki tarafı da daha yenilikçi ve ürünlerde kolay kullanımı sağlayacak fikirler yaratmaları hususunda baskı altına alıyor. Zaten daha önce de belirttiğimiz gibi Apple ile Samsung sürekli olarak patent yarışında.

Bu yazımızda Apple’nin uzun bir AR-GE çalışmasının ardından daha hızlı davranarak Samsung’dan önce sahibi olduğu devrim niteliğinde patentini sizler için tanıtacağız. Geçtiğimiz günlerde uluslararası patent enstitüsü tarafından Apple’ye verilen patent oldukça ilginç. Parmak izi ve bazı hareketleri komuta dönüştürmeye yarayan bu patent iPhone telefonlar üzerinde kullanılabilecek.

iPhone dokunmatik kontrolBilindiği gibi iPhone telefonlarda müzik dinlerken veya bazı uygulamaları çalıştırırken belirli süre içerisinde ekran hareketsiz durumlarda kilit moduna girmekte. Bu durumda uygulama üzerinde işlem yapmak için ve ya müziği değiştirmek, sesi açıp kapatmak gibi işlemleri yapabilmemiz için ekranın kilit modundan çıkmasını sağlamamız, yani ekran kilidini açmamız gerekmekteydi. Yeni geliştirilen bu teknoloji sayesinde artık ürünün ekran kilidini açmadan, sallayarak, dairesel hareketler çizerek yada buna benzer manevralar sayesinde bazı uygulamaları çalıştırabilme yada mevcut uygulamaların durumlarını değiştirebilmemiz mümkün olacak.

Örneğin birisi aradığında sağa sola sallayarak meşgul sinyali verebilecek, müzik dinlerken telefonu sıkarak sesi azaltabilecek ya da parmağımızı dairesel oynatarak dinlediğimiz müziği değiştirebileceğiz. Yapmış olduğumuz hareketleri komut haline getirmeye imkan sağlayan bu yeni patent ile Apple, Samsung’a büyük fark atacak gibi görünüyor. Böylelikle telefonumuzu açmadan, zamandan ve pilden tasarruf edebilecek, kişiselleştirebileceğimiz hareketler sayesinde güvenlik katsayısı daha da artacak. Kısacası telefonumuzu daha rahat kullanabileceğiz. Bu mükemmel patente sahip olan Apple, yakın gelecekte üreteceği ürünlerde bu özellikleri kullanmayı planlamakta. Patent savaşlarında son noktaya geldiğimiz bu günlerde

Bir önceki yazımız olan Gençlik Formülü Bulundu başlıklı makalemizde Gençleştirici hap, gençlik hapı ve genlik formüllü hap hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.