Son Eklenenler
AMD’nin Yeni APU’su Bomba Gibi Düştü

AMD’nin Yeni APU’su Bomba Gibi Düştü

amd-richland-apu piyasadaAPU nedir diye merak edenler için kısa bir açıklama yaparak yazımıza başlamak istiyoruz. Madem ki kısaltmalarla başladık daha belirleyici olması açısından sizlere ilk olarak CPU (Central processing unit), yani Merkezi İşleme Birimi hakkında kısa bir bilgi vermek en doğrusu. Çoğu yerde işlemci olarak nitelendirilen bu parça aslında yapısal olarak ve çalışma mantığı bakımından insan beynini anımsatmaktadır. Bilgisayarımızın üzerindeki tüm parçaları yöneten birim işlemcidir. Nasıl ki beyinsiz bir insan düşünülemezse, işlemcisi olmayan bir bilgisayar da kesinlikle düşünülemez. Ölçü birimleri Ghz’dir. Günümüzde 4 çekirdek, 8 çekirdek işlemciler bulunmaktadır. İşlemcinin kapasitesi ne kadar güçlü olursa aynı anda yapabileceği işlem sayısı da o kadar fazla olur.

Bu günlerde en çok duyduğumuz ikinci kısaltma ise GPU (Graphic Processing Unit) yani Grafik İşleme Birimi. Bilgisayar teknolojilerinin giderek gelişmesi beraberinde grafik ve hız sorunlarını doğurdu. Standart işlemciler hem grafik işlemlerini hem de diğer donanımları yönetmekte yetersiz kaldılar. Burada devreye GPU’lar girdi. GPU; yalnızca grafiksel işlemler için çalışan ve performansını yalnızca grafiklere aktaran işlemci modelidir. Bu model genellikle ekran kartları üzerinde ya da anakartlara bütünleşik olarak gelmektedir. GPU sayesinde bilgisayarınızın standart işlemcisi grafik performansı için çaba harcamaz ve bilgisayarınız daha az yorulmuş olur. Günümüzde GPU teknolojisini kullanan Nvidia G-Force, ATI Radeon ekran kartları’nı örnek gösterebiliriz. CPU ile GPU arasındaki en önemli fark CPU’lar genelde ekran kartı olmayan ve grafiksel işlerin yapılmadığı bilgisayarlarda kullanılmaktayken, yoğun bir şekilde grafiksel düzenleme yapan bilgisayarlarda mutlaka GPU kullanılır.

AMD-nin-APU-lariAsıl konumuza dönmek istersek, APU kavramı aslında oldukça yeni. Son birkaç yıldır sürekli sarfedilen sözcüklerden birisi olan APU’yu şu şekilde tanımlamak mümkün olur. İnsanların yüksek kapasiteli ekran kartlarına olan ihtiyaçları ve buna paralel artan CPU gereksinimleri sebebiyle üreticiler hem merkezi işleme birimi CPU’yu ve Grafik işleme birimi olan GPU’yu aynı devre üzerinde birleştirmeye karar verdiler. Sonuçta ortaya APU adı verilen Hızlandırılmış İşleme Birimleri ortaya çıktı. Özellikle AMD, son dönemlerde ürettiği APU’lar ile grafik işleme performansını en üst düzeye çıkarmayı başardı. CPU ve GPU’nun birleşimi olan APU, özellikle grafiksel yoğunluğu olan oyun bilgisayarlarında sıklıkla tercih edilen donanımların başında gelmekte.

CPU, GPU, APU tanımlamalarını yaptıktan sonra mikro işlemci piyasasının dev şirketlerinden birisi olan AMD, yeni piyasaya sürdüğü APU’su Richland ile tüm piyasayı alt üst etti. Gelişmiş bir Trinity APU‘su olan yeni model ile tek çekirdekte 3,5 Ghz hızlara ulaşmak mümkün olabilmekte. Özellikle yüksek grafik performansı isteyen bilgisayarlarda kullanılmasıyla bilgisayar yükünü %25’den fazla hafifletmeyi planlayan AMD, yeni işlemcisi sayesinde zirveyi hakediyor.

Bir önceki yazımız olan Internet Explorer 10'da Bulunan Flash Player Sorunu Çözüldü başlıklı makalemizde explorer 10 flash sorunu, IE 10 Flash sorunu ve internet explorer 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.