Son Eklenenler
12 Mart Gecesi Gökyüzünü İzleyin

12 Mart Gecesi Gökyüzünü İzleyin

C 2011 L4 Pan-Starrs kuyruklu yildiziHayatınız boyunca ilk ve son defa göreceğiniz bir olaya şahit olacaksınız. Amerika Uzay Araştırmaları Merkezi’nden (NASA) yapılan araştırmaya göre 2011 yılında dev teleskoplarca ilk defa farkedilen C/2011 L4 Pan-Starrs ismini verdikleri dev kuyruklu yıldız güneşe 45 milyon kilometre uzaklıktan geçecek. Yaklaşık 9 milyon yıldan beri hareket halinde olan Pan-Starrs, ilk defa güneşe bu kadar fazla yaklaşacak. Dünya’nın kuzey yarım küresinden net olarak görülebilecek bu gökyüzü olayının bir benzerini hiçbir zaman göremeyeceksiniz.

NASA ve California’da ki Pan-Starrs çalışanları 12 Mart gününde kuyruklu yıldızı en iyi şekilde görebilmeniz birkaç ipucu verdi. Özellikle Türkiye’den de netlikle izlenebilecek olan bu gök olayı 12 Mart günü güneşin batışıyla başlayıp 13 Mart gecesi saat 23:00’a kadar çıplak gözle rahatca görülebilecek. 12 Mart günü güneşin hemen batmasıyla birlikte yönümüzü batıya dönmemizi belirten uzmanlar hava iyice karardıktan  sonra batı ufkunu dikkatlice kontrol etmemizi söylüyor. Aynı zamanda hilal biçimini alacak olan Ay’ın etrafını dikkatlice kontrol etmemizi sözlerin ekleyen uzmanlar Ay’ın sol alt taraflarında belli olacak C/2011 L4 Pan-Starrs kuyruklu yıldızını mutlaka görebileceğinizin altını çizdi. Binlerce yılda birkez görebileceğiniz bu kuyruklu yıldızı 13 Mart gecesi çıplak gözle görülemeyecek kadar uzaklaşacak. 12 Mart gecesi özellikle Dürbün ve teleskoplarla çok daha güzel izleyebileceğiniz bu gökyüzü olayını mutlaka seyretmenizi ve tarihe tanıklık etmenizi tavsiye ederiz. Dünyanın birçok yerinde fotoğrafçılar, gök bilimciler, astrologlar bu muhteşem olayı izlemek için tolpandılar bile. Özellikle fotoğraf meraklıları kullanacakları yüksek zoom özellikli lensleriyle bu olayı en iyi şekilde karelemeye çalışacaklar.

Bir önceki yazımız olan Facebook En Sonunda Özel Mesajları Paralı Yaptı başlıklı makalemizde Facebook, facebook mesaj paralı ve facebook özel mesaj 0.53 tl hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.