Son Eklenenler
YouTube Şoku Türkiye’yi Sarstı

YouTube Şoku Türkiye’yi Sarstı

Geçtiğimiz günlerde kapatılan video sitesi Vimeo dün öğle saatlerinde yeniden erişime açılmış, çocuk oyuncağı gibi bir açılıp bir kapanan web siteleri ile yaşamaya alışmış olan ülkemiz için gayet normal karşılanmıştı. Yeni internet denetim yasası dahilinde mahkeme kararı olmadan web sitelerinin TİB (Telekom İletişim Başkanlığı) ve Ulaştırma Bakanlığı’nın insiyatifi doğrultusunda kapatılabileceği kararı hemen hemen herkes tarafından tepki almıştı. Bununla bağlantılı olarak ilk şok bugün, dünyanın en çok ziyaret edilen video paylaşım sitesi YouTube üzerinde yaşandı. İnternet servis sağlayısıcı olan TurkNet ve UyduNet kullanıcıları sabah saatlerinde YouTube adresine erişmeye çalıştıklarında karşılarına çıkan “Bu Siteye Erişim Mahkeme Kararı İle Engellenmiştir” uyarısıyla karşılaştı.

Türkiyede İnternet = Hükümet adlı yazımızda detaylarını belirttiğimiz yeni internet torba yasasu hakkında bilgi vermiştik. Bugün yalnızca UyduNet ve TurkNet kullanıcılarının neden YouTube’a erişemediği ile ilgili kısa bir araştırma yaptık. TurkNet yetkililerin açıklamalarına göre şuan itibariyle bazı TurkNet ve UyduNet abonelerinin siteye erişim sağlayabildiği, sitenin kapatılması ile ilgili ellerinde mahkeme kararı olduğu ve en geç 2 hafta içerisinde tüm abonelerin YouTube sitesine erişiminin tamamen engelleneceği bilgisi verildi. UyduNet yetkilileri ise mahkeme kararının gün içerisinde alınıp uygulamaya konulduğu, akşam saatlerinde ise mahkeme kararının iptal edildiğini duyurdu. Mahkeme kararlarının havada uçuştuğu, yetkililerin bile durumdan tam olarak haberdar olamadığı bir döneme girmiş olan Türkiye’de İnternet, bakalım ilerleyen günlerde hangi gelişmeleri bizlere yaşatacak? Bunu hepimiz bekleyip göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan Vimeo Erişime Açıldı! başlıklı makalemizde Mahkeme kararı vimeo, Vimeo ve vimeo yasağı kalktı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.