Son Eklenenler
Türkiye’de, İnternet = Hükümet

Türkiye’de, İnternet = Hükümet

Son zamanlarda yaşanan site kapatmalarıyla ilgili olarak bu yazıyı hazırlamak istedik. Hükümet çevrelerince üzerinde çalışılan yeni torba yasa dahilinde artık internet siteleri üzerindeki denetim ve ceza yetkisi tamamiyle Telekominiksyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Ulaştırma Bakanlığı’nın eline geçecek. 5651 sayılı kanun maddelerinde yapılacak değişiklik ile Türkiye’de internet yargı denetimi kaldırılıyor. Mahkeme kararına ihtiyaç duymadan 4 saat içerisinde TİB ve Ulaştırma Bakanlığı‘nın onayıyla internet sitelerinin kapatılmasına karar verecek olan hükümet organları, şimdiden eleştirileri almaya başladı. Durumun yalnızca web sitelerinin denetimi olarak algılanmaması gerektiğini hatırlatan uzmanlar internet üzerindeki kişisel özel hayat ve gizliliğin de mahkeme kararı olmadan izlenebileceği konusunda kullanıcıları uyardı.

Yani tek tip internet tasarısının en dikkat çeken yönünün ise artık site bazında engellemeler yerine sayfa bazında engellemeler de yapılabilecek. Örneğin Facebook üzerinde istenmeyen bir profil ya da Twitter üzerindeki uygunsuz bir paylaşım yeni sisteme göre engellenebilecek. En çok eleştiri alan taraf ise yeni uygulama ile birlikte kişisel kullanıcıların girdiği internet siteleri teker teker kayıt altına alınacak. Abonelerin internet trafiğini kayıt alan merciler bu kayıtları 2 yıl boyunca saklayacak. Özellikle yasa dışı web sitelerine ulaşmak için kullanılan VPN, Proxy Server, IP adres değiştirici uygulamaları indiren kullanıcılara ağır cezalar verilebilecek olan yeni tek tip internet uygulaması ile özel hayat tamamiyle 3. şahısların denetiminde olacak. Söz konusu kontrol ve filtreleme sistemi mevcut internet hızı üzerinde belirgin oranda düşüşlere sebebiyet verecek, bunun yanında başta internet servis sağlayıcılar olmak üzere hizmeti veren kurumlara ek maliyetler yükleyeceğinden internet fiyatlarının yükselmesi beklenmekte.

Bir önceki yazımız olan Shazam İle Dinlediğin Müziği Bul başlıklı makalemizde çalan müziği bul, dinlediğin müziği bul ve dinlediğin şarkıyı bul hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.