More

  Instagram’daki Kısıtlama Seçeneği Ne İşe Yarar?

  Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, kullanıcı yorumlarını kontrol altına almak için kısıtlama özelliği adı altında şahane bir seçenek oluşturdu. Böylelikle gönderilerin altına yazılan kötücül ve istenmeyen yorum türleri tek bir tuşla kontrol edilebilir hale geldi. İşte detaylar…

  Bir süre önce Facebook şirketi bünyesinde çalışmaya devam eden ve günümüzün en çok sevilen sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Instagram platformu, kullanıcıların konforunu ve rahatlığını en üst seviyede tutmak için elinden geleni yapıyor. Çoğu zaman Instagram’da paylaşılan fotoğraf veya videoların altında pek de hoş olmayan yorumlar ile karşılaşabiliyoruz. Eskiden bu istenmeyen yorumları silmek için tek tek manuel olarak uğraşmak gerekirken, artık son derece pratik bir yolla çözüme ulaşmak mümkün.

  İstenmeyen içeriklerin neler olacağı elbette kişiden kişiye göre değişebilir. Bunun içinde ırkçı, ayrımcı, politik, spekülatif, küfürlü, konu ile alakasız ya da reklam içerikli mesajlardan söz edebiliriz. Tabii ki de kimse gönderilerinin altında bu tür yorumlar görmek istemeyecektir. Bunun için yapmanız gereken, Instagram’ın kısıtlama seçeneğini aktif hale getirip söz konusu yorumları yazan profilleri tamamen gönderilerinizin altından uzak tutmak olacaktır.

  Instagram’ın Kısıtlama Özelliği Nedir?

  Instagram’ın kısıtlama seçeneği aslında genellikle engelleme butonu ile karıştırılmaktadır. Instagram’da hesap engelleme, söz konusu hesabın sizin profiliniz ile ilişkisini bütünüyle kesmeye ve sizi asla görememesine hizmet ederken; kısıtlama özelliği yalnızca o kişiyi sizin ve takipçilerinizin görmezden gelmesine yarayacaktır.

  Instagram’da kısıtlama yapmak istediğiniz kişiler aşağıdaki durumlardan mahrum kalırlar:

  • Instagram’da ne zaman aktif olduğunuzu göremezler.
  • Mesajlarınızın okundu bilgisi gitmez.
  • Yazdığı yorumları yalnızca kendisi görebilir.
  • Yazdığı yorumlar size bildirim olarak gelmez.
  • Kısıtlanan kişinin yorumları, gönderinin altında bulunan Yorumları Gör butonuna tıklamadan gözükmez.

  Yalnızca bir değil dilediğiniz kadar insanı kısıtlayabileceğiniz bu şahane özellik, bir derece yakınlık kurduğunuz ama profilinizde diğer insanlara görmek istemediğiniz kişilere karşın uygulanabilir. Bunun dışında rahatsız olduğunuz ve ancak takipçi sayınız düşmesin diye engelleyemediğiniz kişiler için de kısıtlama uygulayabilirsiniz.

  Instagram'da Hesap Kısıtlama Nasıl Yapılır?

  Instagram’da Kişi Kısıtlama Nasıl Yapılır?

  Instagram’ın hesap kısıtlama özelliğini çalıştırmak yalnızca birkaç saniyenizi alacak bir işlemdir. Hem iOS hem de Android cihazlardan sağlayabileceğiniz kısıtlamaları açmak için öncelikle kısıtlayacağınız kişinin profiline gitmeniz gerekmektedir. Daha sonra aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek bu işlemi tamamlayabilirsiniz:

  • Profilin sağ üst köşesinde yer alan yan yana durmuş üç nokta ikonuna basın.
  • Engelle butonunun üzerindeki Kısıtla (Restrict) yazısına tıklayın.
  • Gelen uyarı metninin ardından Hesabı Kısıtla seçeneğine dokunun.
  • Profilin kısıtlandığı bildirimini aldıktan sonra sayfayı kapatın.

  Ayrıca bu işlemi daha da hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, gönderi sayfasından çıkmadan da kişi kısıtlama işlemi uygulayabilirsiniz. Bunun için rahatsız olduğunuz bir yorumun üzerine parmağınızı getirip sola kaydırın, ekrana çıkan Rapor Et ikonuna tıklayın ve Kısıtla seçeneğini onaylayın. Kısıtlama işlemini kaldırmak istiyorsanız aynı adımları tekrar uygulayın ve kısıtlamayı kolaylıkla kaldırın!

  Son Eklenenler

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.