Son Eklenenler
Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Son dönemlerde uygunsuz içerikler nedeniyle bir çok web sitesinin kapatıldığına şahit olmuşsunuzdur. Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Ulaştırma Bakanlığı’nın ortak oluşturduğu yasa teklifi doğrultusunda artık web sitelerine erişimin engellenmesi için mahkeme kararına bile gerek duyulmayacağı ile ilgili haberimizi de dün sizlerle paylaşmış ve yeni internet denetim sisteminin sakıncalarından kısaca bahsetmiştik. İlgili haberimizi okumak için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Yeni internet yasası

Teknoloji Defteri olarak yasaklanan web sitelerine giriş yöntemlerini sizler için araştırdık. Bu durumun yasa dışı olduğunu bilmekteyiz lakin 2008 yılında YouTube sitesinin erişime engellendiği dönemde Başbakan Erdoğan’a siteye giremiyoruz şeklindeki soru karşısında Erdoğan’ın “ben girebiliyorum sizde girin” şeklinde yanıt vermesi illegal yöntemlerin siyasi kuvvetler tarafından da kullanıldığı sorunu akıllara getirmişti. Yasaklı web sitelerine nasıl girilir başlığı altında sizler için hazırladığımız yöntemleri dikkatle okuyup uygulamanız halinde tüm web sitelerine sıkıntısızca erişebilirsiniz.

Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri

1) Proxy Server (Vekil Sunucu) Sitesi Kullanma: İnternet üzerinde hizmet vermekte olan yüzlerce ücretsiz vekil sunucunun olduğunu hatırlatarak, nasıl bulacağınız konusuna gelince, Google arama motoru üzerinden Free Proxy Sites adıyla arama yaptırdığınızda yüzlerce proxy sitesini rahatlıkla bulabilirsiniz. İnternet kullanıcılarının en çok tercih ettiği proxy siteleri hidemyass.com ve vtunnel.com olarak belirtilmekte. Bu siteler aracılığıyla istediğiniz yasaklı web sitesine erişebilirsiniz. Fakat proxy sitelerini tercih ederken bazı vekil sitelerin bünyesinde virüs ihtiva ettiğini de hatırlatmakta fayda var. Virüsler haricinde hemen hemen tüm proxy sitelerinin onlarca reklam içerdiğini de ekleyelim.

2) VPN – Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) Yöntemi: Bu yöntem genellikle ücretli olduğu gibi yasaklı web sitelerine giriş için en başarılı yöntemlerden birisidir. Yurt dışından kiralanan bir VPN sunucusu aracılığıyla o bilgisayar üzerinden giriyormuş gibi görünmek bu sistemin en temel özelliğidir. Henüz ücretsiz VPN hizmeti veren web sitelerinin oldukça az ve sistemlerinin yetersiz olduğunu belirtirsek, VPN hizmetini ücret karşılığında kiralayabileceğiniz yurt dışı VPN şirketleri bulunmaktadır. VPN servisleri sayesinde bilgisayarınız öncelikle yurt dışından kiraladığınız VPN sunucusuna bağlanıp, sanki o sunucu üzerinden internete giriyormuş gibi görünür. Ücretli olmasına rağmen en çok tercih edilen ve en sağlam yöntem VPN sunucu kiralamaktır. Kir ücretleri aylık ortalama 10-30 USD  arasında değişmektedir.

3) DNS Ayarlarını Değiştirme Yöntemi: Bu yöntem kullanıcılar tarafından en kolay ve en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olarak göze çarpmaktadır. Bilgisayarınızın DNS adreslerini değiştirmeniz halinde farklı DNS sunucuları aracılığıyla yasaklı web sitelerinin birkısmına erişebilmeniz mümkün olabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken. Denetim Masası \ Ağ Ayarları kısmından yerel ağ ayarlarına sağ tıklayarak Özellikler demeniz. Açılan küçük ekrandaki listeden TCP/IPV4 bölümüne çift tıklayıp açılan IP adresleri bölümünde en aşağıdaki Aşağıdaki DNS adresini kullan seçeneğini aktifleştirip ilgili kutucuklara Google’ın DNS adresleri olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yada OPEN DNS adresleri olan 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 yazarak tamam butonuna basmanız. Bu işlemin ardından yasaklı web sitelerinin birçoğuna girebilmeniz mümkün olabilmekte. TİB DNS adreslerini engellemediği sürece bu adresler üzerinden bağlantı kurabilirsiniz.

Uyarı: Listelediğimiz tüm metodların yasadışı olduğunu belirterek, uygulama sonrasında karşılaşacağınız sorunlardan Teknoloji Defteri sorumlu değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de, İnternet = Hükümet başlıklı makalemizde 5651 torba yasa, internet denetimi ve internet siteleri kapatılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.