Son Eklenenler
Taksit Sona Eriyor Ama Kontrat Dönemi Başlıyor

Taksit Sona Eriyor Ama Kontrat Dönemi Başlıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan son karara göre kredi kartlarına yapılan taksit sayılarında kısıtlamaya gidilmişti. Şubat ayından itibaren başlayacak taksit kısıtlaması ile artık eskisi gibi 12 – 24 – 36 ay taksitlerle başta elektronik ürünler olmak üzere çoğu ürün satın alınamayacak. Elektronik ürün satın alımlarında en fazla 6 taksite izin veren BDDK bu uygulamadan dolayı tüketiciler tarafından sıkça eleştirilmişti. Uygulamanın başlamasına günler kala teknoloji marketler önünde uzun kuyrular meydana gelmeye başladı. Çünkü 1 Şubat tarihine kadar yine 24- 36 ay taksitlerle elektronik ürün satın alınabilecek. Uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından başta satıcılar olmak üzere tüketiciler de madur olacak ve kredi kartına taksit ile ürün satın alamayacak. İşte bu olumsuz duruma karşı başta cep telefonu satıcıları, GSM Operatörleri ile anlaşarak cep telefonu satışlarına bir nebze de olsun can vermek istiyor.

Peki nasıl olacak derseniz? Mağazaya giden müşteri satın aldığı cep telefonu modelini GSM operatörlerinin kontrolüyle nakit taksitlere bağlatabilecek. Kontrat dönemi olarak belirtilen bu yöntem, eskilerden hatırlayacağınız gibi senet ile taksitlere böldürmek gibi bir uygulama. Bugün itiariyle cep telefonu satışlarının %65’den fazlası GSM operatörleri aracılığıyla yapılmakta, GSM operatörleri güvendiği müşterilerine kontrat hazırlamak kaydıyla 24 – 36 aya kadar taksitlerle telefon satabilecek. Teknoloji marketler de bu durumdan yararlanmak için bünyelerinde GSM operatörlerinin telefon satmalarına izin verecek, böylelikle hem operatör hem de teknoloji marketler satışlardan kar edebilecek. Hatta şimdiden bazı operatör şirketlerinin teknoloji marketler ile anlaşmaya geçtikleri haberlerini aldık.

Bir önceki yazımız olan Facebook'ta Düzenleme Geçmişi Özelliği başlıklı makalemizde Düzenleme Geçmişi, Düzenleme Geçmişi nedir ve Düzenleme geçmişi özelliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. taksitle cep telefonu

    Kredi kartına taksitin kalkması birşey değiştirmedi, senetle kredi kartsız alınır yada şuanda internette yapıldığı gibi hediye kartıyla

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.