Son Eklenenler
İnternette Güvenli Alışveriş

İnternette Güvenli Alışveriş

Erişim kolaylığı, yaygın satış ağı, ürün karşılaştırmaları ve alternatif seçenekler sunmasıyla günümüzde tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilen internet üzerinden alışverişin güvenli olabilmesi için neler yapılmalı konulu yazımızda siz değerli takipçilerimizin hangi tedbirleri almaları gerektiğini detaylı olarak açıkladık. İnternet üzerinden alışveriş yapmak zaman açısından tasarruf sağladığı gibi aynı zamanda ürün çeşitliliği ve ürünler arasında karşılaştırma yapmamızada imkan vermektedir. Bu bağlamda ülkemizde 2000’li yılların başında gelişen e-ticaret uygulamaları bugün toplam hasılatıyla ekonomiye etki eden en önemli unsurlar arasında sayılmaktadır. Peki internet üzerinden yapılan alışveriş ne kadar güvenlidir? Çoğumuz klasik tüketici mantığıyla ürünü görmeden, dokunmadan ve incelemeden satın almak istemeyiz, bu eksikliğiyle bugün tüketicilerin çekinceyle yaklaştığı internet alışverişi eğer doğru yerler tercih edilir ve gerekli önlemler alınırsa pazar alışverişinden daha güvenli daha uygun bir seçenek sunmakta.

e-ticaret

Bazı tedbirleri alarak güvenli internet alışverişi yapabilmeniz mümkün. Bunun için aşağıdaki uyarıları dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Alışveriş Yapacağınız Siteden Mutlaka Emin Olun

Günümüzde internet üzerinden satış ve pazarlama yapan o kadar çok web sitesi var ki, hangisinin güvenli hangisinin güvensiz olduğu ile ilgili kesin bir yargıya varamayabiliriz. Alışveriş yapmayı planladığınız web sitesinin güvenli olduğunu anlamak için bazı kontroller yapmanız gerekmektedir. Bu kontrollerden en önemlisi internet sitesinin kurumsal bilgilerine erişebilmeniz ve iletişim bilgilerini kontrol etmeniz olmalıdır. Kurumsal şirketler internet siteleri üzerinde kurumsal bilgilerini (Vergi numarası, vergi dairesi, şirkete ait adres ve telefonlar) mutlaka verir ve tüketici nezlinde güvenilir olmayı tercih eder.

SSL Sertifikasi

Güvenli Bağlandı SSL Sertifikası Olmasına Özen Gösterin

Alışveriş sitesi ile bilgisayarınız arasındaki bağlantının güvenli olup olmadığını kontrol edin. Genellikle ortak ağ üzerinden internete bağlanıyorsanız, alışveriş yapmayı tercih etmeyin. Güvenilir ve kendi bilgisayarınız haricindeki bilgisayarları kullanarak alışveriş yapmayı denemeyin. Kendi bilgisayarınızda güncel ve başarılı bir antivirüs programı kullanarak kişisel bilisayarınızın güvenliğini sağlayın. Kişisel bilgisayarınızın güvenliğini sapladıktan sonra, alışveriş yapacağınız web sitesi üzerinde güvenli bağlantı sertifikası olup olmadığını kontrol edin. Alışveriş sitelerine bağlandığınızda tarayıcınızın adres satırının solunda SSL sertifikası ve güvenli bağlantı simgesinin bulunduğuna dikkat edin. SSL Sertifikası kişisel bilgilerinizi şifreleyerek sizin dışınızdakilerin kullanmasını engellemektedir. Bu sayede kredi kartı bilgilerinizin 3. şahısların eline geçmesini önleyebilirsiniz.

Ödeme Yöntemi Olarak Havale EFT’yi Tercih Edin

İnternet üzerinden satış yapan web sitelerinin genelde kredi kartı ile ödeme kabul etmeleri, tüketicilerin güven konusunca çekinceli davranmalarına neden olmakta. Fakat bazı web siteleri havale ve EFT ödeme seçeneklerini de bünyesinde barındırmakta. Bu nedenle kredi kartı bilgilerinizi kimseyle paylaşmak zorunda kalmazsınız. İnternet güvenlik uzmanları, sanal kredi kartı kullanmanızı önerirken, sanal kartınıza yükleyeceğiniz miktarın izinsiz aşılma ihtimalinin düşük olduğunun altını çizmekte. Aynı zamanda 3D Secure güvenlik sistemi sayesinde kredi kartınızın kullanılması halinde cep telefonunuza güvenlik mesajı gelmesi de dikkat edeceğiniz en önemli güvenlik önlemi olarak düşünülebilir.

Sonuç Olarak internetten alışveriş yapmak eğer gerekli güvenlik önlemleri alnır ve dikkatli davranılırsa hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Şubat ayı içerisinde uygulamaya koyulan taksit kısıtlaması kanunu nedeniyle artık uzun taksitler halinde elektronik ürün satın alamayacağınızı hatırlatır, hepinize iyi alışverişler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Ekrana Kalp Çiz Sevgilini Arasın Casper VIA V4 başlıklı makalemizde CASPER, Casper VIA V4 ve Casper VIA V4 fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.