Apple, Eski iPhone Modellerini Yavaşlattığı İçin 27 Milyon Dolar Ceza Aldı!

Teknoloji devi Apple, eski iPhone telefonlarına bilinçli şekilde yavaşlatma uyguladığı için Fransa Rekabet ve Sahtekarlık Kurumu DGCCRF tarafından rekor bir cezaya çarptırıldı. Firma eskimiş modellerine karşı yaptığı bu uygulamayı kabul etti ve 27 Milyon Dolarlık dev bir ücret ödemek zorunda kaldı.

2017 yılında açılan bir soruşturma ile birlikte Apple, geride kalmış akıllı telefon modellerine kasıtlı yavaşlatmada bulunduğu için mahkeme karşısına çıkmıştı. Kullanıcılarını eski sürüm telefonlarını çöpe atmaya ve yeni modellere ikna etmeye çalışan firma, mahkemenin ilk duruşmalarında, yaptıkları bu skandal hatayı kabul etmişti.

iPhone kullanıcılarının itiraz ve eleştirileri üzerine özür dileyen Apple, kendini affettirmek adına 2018 yılında indirimli bir fiyat karşılığında eski modellerin bataryalarını değiştirebileceklerini teklif etmişti. Bununla birlikte 11 milyon iPhone sahibi, yalnızca 29 Dolar gibi bir ücret karşılığında telefonlarının bataryalarını değiştirmişti.

iPhone 11 (Apple)

Ayrıca bu yıl piyasaya sürülen iPhone 11 modelinin güç yönetimi için ekstra bir çalışma kaydeden ekip, yeni modelinin batarya sistemini değiştirdiğini duyurmuştu. Bununla beraber daha uzun süre boyunca dayanıklı akıllı telefonlar üretebileceklerini, ancak önceki yıllarda bunu tercih etmediklerini de görmüş olmuştuk.

Üç Yıldır Süren Dava Nihayet Sonuca Bağlandı!

Pek çok iPhone kullanıcısının oldukça şikayet duyduğu konulardan biri olan batarya – pil problemleri ve telefonların ağırlaşması gibi sıkıntılar yüzünden açılan davada Apple, 27 Milyon Dolar tazminat ücreti ödemeye mahkum oldu.

Üç Yıldır Süren Dava Nihayet Sonuca Bağlandı!

Tüketici Kurumu HOP, Apple’ın çok tartışılan bu kararına karşı, “Bu hem tüketiciler hem de çevre adına, çöpe gitmeye hazır rezil planlamalara karşı kazanılmış tarihi bir zaferdir,” açıklamasında bulunarak sevinçlerini dile getirdi.

Apple, Eski Cihazlarını Neden Yavaşlatıyor?

Halk arasında bu konuya dair en yaygınca konuşulan fikir, Apple’ın yeni telefonlarını satın almaya teşvik etmesi amacıyla eski sürümlerini yavaşlatma kararı almış olmasıydı. Ancak firma bu şehir efsanesini yalanladı.

Apple, Eski Cihazlarını Neden Yavaşlatıyor?

Apple’a göre eski sürümleri yavaşlatmanın başlıca nedeni, pil performansının tehlikeye girmemesi olarak belirtildi. Telefonun CPU’suna zarar gelmemesi, kendi kendine kapanmaması ve dolayısıyla kötü performans ile bir iPhone deneyimi gerçekleştirilmemesi adına Apple, eski cihazlarını yavaşlattığını ifade etti.

Bir önceki yazımız olan Resim Paylaşım Platformu Imgur, 5 Yıl Sonra Yeniden Türkiye’de Açıldı! başlıklı makalemizde erişim engeli, fotoğraf ve fotoğraf upload hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Android Telefonlarda YouTube Reklamları Nasıl Engellenir?

Android telefonlarda reklamsız YouTube izlemek için tek seçenek YouTube'ta Premium abonelik sahibi olmak değildir. Her ne kadar resmi olmasa da birtakım araçlar...

WhatsApp Web İçin Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp platformu masaüstü Web versiyonu için nihayet karanlık mod özelliğini devreye soktu. Peki ya WhatsApp'ta karanlık tema nasıl açılır?...

Yurt Dışı Seyahatleri İçin En İyi Airbnb Alternatifi Konaklama Uygulamaları

Dünya çapında 81 bin şehirde ve toplamda 191 ülkede aktif olarak hizmet veren Airbnb, başarılı bir konaklama uygulaması olarak kabul ediliyor. Airbnb...

Akıllı Telefonlar İçin En İyi Ebeveyn Kontrol Uygulamaları

Google Play Store ve App Store gibi uygulama mağazaları içerisinde çocukların internette güvenli gezinmelerini sağlamak için pek çok nitelikli ebeveyn kontrol uygulaması...

Android İçin Google Play Store Alternatifi Uygulama Mağazaları

Android işletim sistemi destekli akıllı telefon ve tabletler için bir numaralı uygulama indirme mağazası olan Google Play Store, günümüzde 1 milyardan fazla...

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!