Son Eklenenler
TCL, Artık BlackBerry Telefon Üretmeyeceğini Açıkladı!
TCL, Artık BlackBerry Telefon Üretmeyeceğini Açıkladı

TCL, Artık BlackBerry Telefon Üretmeyeceğini Açıkladı!

2016 yılının Eylül ayında Çinli teknoloji devi TCL Communication firmasına satılan BlackBerry, geçtiğimiz günlerde üretimini durdurduğunu açıkladı. Bir dönemin gözde markası, resmi Twitter sayfasından yapmış olduğu bir açıklama ile sevenlerine veda etti.

Bir zamanların en popüler cep telefonu markalarından biri olan BlackBerry, ne yazık ki 2010’lu yılların ortalarında eski ilgisini kaybetmiş ve gelişen teknolojiye ayak uydurmakta epeyce zorlanmıştı. Bunun üzerine 2016 yılında TCL Communication tarafından satın alarak yeniden ayaklandırılmaya gayret edilmişti. Ancak maalesef eskidiğini kabullenen marka, artık cep telefonu pazarında yer almayacağını; tasarımını, üretimini ve satışlarını tamamıyla sonlandırdığını ifade etti.

Artık tamamen fişlerini çeken BlackBerry, Twitter sayfasına yüklediği uzunca veda notu ile kullanıcılarına durumu açıkladı.

BlackBerry’nin Üretimi Neden Sona Eriyor?

Yaklaşık 10 yıl kadar önce telefon piyasasında prestij ve otorite kavramlarını temsil eden BlackBerry, özellikle de iş insanlarının sıklıkla kullandığı bir marka olarak öne çıkıyordu. BBM (BlackBerry Messenger) adında kendi modellerine ait özel bir anlık mesajlaşma sistemi de bulunan BlackBerry’nin batış hikayesi ise hızlı bir şekilde gelişen akıllı telefon teknolojisine ayak uyduramaması oldu.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların ani yükselişi yüzünden şiddetle savrulan BB, koltuğunu Samsung cihazlarına devretti. Artık orta segmentli telefon ihtiyacını fazlasıyla karşılayan Samsung, BlackBerry’i kısa sürede piyasadan silmeyi başardı.

BlackBerry’nin Üretimi Neden Sona Eriyor?

iOS ve Android sistemlerinin hükümdarı olduğu akıllı telefon pazarı, Windows Phone modellerine de olduğu gibi BlackBerry’i yok etti. Yani kısaca özetlemek gerekirse Windows ve BlackBerry’nin mobil işletim sistemleri, iOS ile Android’in kurbanı oldu.

BlackBerry Yeniden Üretilmeyecek Mi?

Şu anda BlackBerry’nin lisanslarını elinde tutan TCL Communication, satıştan büyük zarar ettiği gerekçesiyle markayı piyasadan geri çekme kararı aldı. Fakat bu, BlackBerry’nin bir daha asla üretilmeyeceği anlamına gelmiyor elbette.

BlackBerry Yeniden Üretilmeyecek Mi?

BlackBerry’nin tasarım ve üretim lisans haklarını bir başka firmanın satın alması halinde, ileri yıllarda yeniden bir BB görmemiz mümkün olabilir. Ancak elbette bu çok hayalperest bir yaklaşım olacaktır. Yani kolay kolay bir firmanın yeniden BlackBerry’i ayaklandırmaya çalışması güç görünüyor.

BlackBerry’nin Ürettiği Son Model: BlackBerry Key2 LE

TCL Communication firması tarafından piyasaya sürülen son BB modeli, BlackBerry Key2 LE olmuştu. BlackBerry’nin kendine has tarzı ile tasarlanmış bu model, markanın görsel zevkine sadık ya da yeniliklere açık telefon kullanıcıları tarafından oldukça beğeni toplamıştı.

BlackBerry Key2 LE

Gelişmiş güvenlik önlemleri, fiziksel klavyesi, uzun ömürlü bataryası, ileri düzey kamerası ve pratik Android işletim sistemi ile son BlackBerry modeli Key2 LE, markanın ruhunu çok iyi özetleyerek tüketicilere karşı kaliteli bir final yaptı.

BlackBerry Telefonları Ne Zamana Kadar Kullanılabilir?

TCL şirketinin BB telefon satışlarını durdurması ile pek çok BB kullanıcısının gözünü korku aldı. İnternet üzerinden de BB telefonlarının kısa bir süre içerisinde sistemini kapatacağı üzerine pek çok haber bulunuyor. Ancak bu haberlerin asla doğruyu yansıtmadığını söyleyebiliriz.

BlackBerry Telefonları Ne Zamana Kadar Kullanılabilir?

TCL Communication firması yaptığı bir açıklamada mevcut BB telefonlarının 31 Ağustos 2022 tarihine kadar destekleneceğini; müşteri hizmetleri ve garanti sağlayıcılarının devam edeceğini duyurdu.

Bir önceki yazımız olan Dijital Ödeme Sistemi WhatsApp Pay, Türkiye’ye Gelecek Mi? başlıklı makalemizde dijital ödeme sistemi, Facebook ve Mark Zuckerberg hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.