Son Eklenenler
Bitcoin Yöneticileri Tutuklandı

Bitcoin Yöneticileri Tutuklandı

Geçtiğimiz günlerde “bitcoin” dijital paranın ne olduğu ile ilgili detaylı açıklama yapmış, nerelerde ve nasıl kullanıldığını belirtmiştik. ilgili yazımızı okumak için bitcoin nedir, nasıl kullanılır bağlantısına tıklayınız. Bugün internet siteleri büyük bir çalkantıyla sarsıldı. Bitcoin’in telif haklarını elinde bulunduran Bitinvest adlı şirketin iki üst düzey yöneticisi kara para aklama suçuyla göz altına alındı. Şirketin genel müdürü Charlie Shrem ve Florida şubesinin sorumlusu Robert Faiella adlı iki yönetici, Silk Road (ipek yolu) adlı yasa dışı bir şirket üzerinden 1 milyon dolar değerinde bitcoin satışı yapmak suçuyla, ABD savcılığının emri üzerine tutuklandı. Silk Road adlı şirketin internet sitesi aracılığıyla uyuşturucu ve cinsel istek arttırıcı ilaçları sattığı öğrenildi. Yasa dışı yollarla yapılan satışlardan elde edilen geliri aklamak için bitcoin almayı tercih eden şirket bu şekilde sıcak parayı kamufle etmeyi planlamıştı ama planları malesef farkedilince suç üstü yakalandılar.

2008 yılında ortaya çıkan bitcoin şimdiye kadar pek popüler olmasa da 2012 yılından sonra büyük oranda tercih sebebi olmaya başlamıştı. Uzmanlar bitcoin kullanımının daha masrafsız olduğunu belirtirken, henüz yasal olarak onaylanmayan bitcoin ticaretinin yılda 12 milyar dolarlık bir piyasaya sahip olduğu belirtildi.

Bir önceki yazımız olan İlaç Takip Sistemi Artık Cebinizde başlıklı makalemizde ilaç takip sistemi, ilaç takip sistemi cep uygulaması ve ilaç takip sistemi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

  1. Çok ciddi rakamlar olmasına karşın sistemin kullanışlılığı da tartışılmaz. Bakalım gerçekleşen bu olayın sonuçlarında neler olacak?. Haberin devamını ve olacakları merakla bekliyorum.

  2. Dünya düzenini ekonomi ile değiştirebilirsiniz, ekonominin de temeli para olduğuna göre bu bitcoin’in üzerine ya daha çok gidilecek ya da kendisini öyle ya da böyle piyasaya kabul ettirip legal para birimi sınıfına girecek 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.