Son Eklenenler
Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır

Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır

Bu aralar sıklıkla duyduğunuz Bitcoin kelimesinin ne olduğunu, nasıl ve nerelerde kullanıldığını merak edenler için hazırladığımız makalede Bitcoin sistemleri size tanıtmayı amaçlamaktayız. Bitcoin kelime anlamıyla, herhangi bir merkez bankası, borsa grubu veya benzeri kuruluşlarla ilgisi olmayan dijital (sanal) para birimlerinden birisidir. İlk olarak 1998 yılında Wei Dai tarafından ortaya atılan Bitcoin kavramı 2010 yılında ABD’de patlak veren Mortgage krizinin ardından ve buna bağlı olarak Avrupa Birliği devletlerinin bazılarındaki aşırı borçlanma sonucunda devletlerin bastığı para birimine olan güven giderek azalmış ve alternatif, devlet denetiminden farklı para birimlerinin doğmasına neden olmuştu. Bitcoin işte bu belirttiğimiz ortamda kendisine güvenilir bir yer edinmiş, merkez bankalarının kur politikalarından ve mali politikalarından etkilenmeyen bir para birimi olarak talep görmeye başlamıştır.

2008 yılında ilk olarak kullanılmaya başlanan Bitcoin, sanal paranın en büyük sorunu olan Double Spending’e takılmıştı. Double Spending sanal paraların harcanıp harcanmadığını kontrol eden mekanizmanın olmamasından dolayı ortaya çıkan, aynı sanal paranın defalarca kullanılabilmesine imkan veren bir sorun olarak belirtilmektedir. 2010 yılından sonra Bitcoin Block Chain sistemini icat ederek tüm harcamaların kontrol edilip onaylandığı ortak hesap defterini oluşturdu. Bitcoin protokolunu kurduğu söylenen Satoshi Nakamoto adlı bir Japon program geliştirici 2011 yılında sistemi Gavin Andresen’a devretti. 2009 yılının Ekim ayında 1 dolar, 11,309,03 BTC (Bitcoin) etmekteydi. 1 Bitcoin’in 0,003 USD ettiği 2010 yılı içerisinde ilk harcamayı Laszlo Hanyecz adlı bir programcı pizza siparişi vererek yaptı. Bitcoin kullanımını kabul eden ilk internet sitesi olan WordPress’in ardından bugün güvenilirliği kesinleşen Bitcoin sistemi hemen hemen her noktada kabul edilmeye başlandı. Uzmanlar hali hazırda 1.3 milyar dolarlık Bitcoin’in tedavülde olduğunu belirtirken Yandex gibi büyük web sitelerinde bitcoin kurları gösterilmeye başlandı. Bitcoin’in kısa sürede yayılmasının en büyük sebebi, banka komisyonlarını aradan çıkararak masrafları en aza indirmedi olduğu açıklandı. Bitcoin parasının sembolü “฿” olarak belirtilmektedir.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Aslında bitcoin mantığı e-posta mantığına benzemektedir. Tıpkı e-posta gibi benzersiz bir adresinizin olduğunu düşünün bu adrese gönderilen paralar size geçer, siz de başkalarının bitcoin adreslerine tıpkı e-posta mantığı gibi aktarım ve ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bitcoin kullanabilmek için uygulamayı bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. Teknik kısmı aslında kullanıcıları çok da ilgilendirmemekte olup tek yapmanız gereken Bitcoin güvenliğinizi sağlamaktır. 23 Ocak 2014 itibariyle Alış: 1,806 – Satış: 1,820

Bir önceki yazımız olan Apple'ın Cam Mağazası Tuzla Buz Oldu başlıklı makalemizde Apple, Cam mağaza ve cam mağaza çatladı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.