Son Eklenenler
Yurtdışından Telefon Getirenler GSM Bayilerine Para Ödemesin

Yurtdışından Telefon Getirenler GSM Bayilerine Para Ödemesin

Malum ülkemizdeki ağır vergiler nedeniyle yükselen cep telefonu ve tablet bilgisayar fiyatlarından hepimiz şikayetçiyiz. Çoğu düşük bütçeye sahip kullanıcıların beğendikleri modeli yurt dışından satın alarak getirmeleri halinde 1 hafta süre içerisinde IMEI kaydı yaptırmadığı taktirde cihazının kullanıma kapanması durumu baş göstermektedir. Bu durumda bilgisiz kullanıcıların çoğu kapanan cihazını kaydettirmek için GSM bayilerine başvurmakta, sahip olunan cihazın 100 TL değerindeki vergisini vergi dairesine ödeyen kullanıcılar ayrıca GSM bayilerince talep edilen kayıt ücretini ödemek zorunda kalmadan da telefonlarının kaydını yaptırabilirler. E-Devlet uygulaması üzerinden T.C. Kimlik numaralarını kullanarak (vergi dairesine 100 TL ödedikten sonra) cep telefonlarının kullanım kaydını ücretsiz olarak gerçekleştirebilir.

Bunun için yapmanız gereken http://turkiye.gov.tr web sitesine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapıp BTK IMEI Kaydetme seçeneğini kullanarak gerekli formu doldurup BTK’ya göndermek. Eğer 2 yıl içerisinde IMEI kaydı yapmadıysanız sistem verdiğiniz bilgiler doğrultusunda cep telefonunuzun IMEI adresini BTK’ya sorunsuz olarak kaydedecektir. Kaydedilen IMEI numarası 2-6 saat arasında aktif olmaktadır. Bu durumu bilmeyen kullanıcılar bazı bayiler tarafından istenilen IMEI kayıt ücreti (genelde 30 TL) ödeyip cep telefonlarını kaydettirebilir.

Bir önceki yazımız olan İnternetin 60 Saniyesi başlıklı makalemizde 1internette 1 dakikada ne oluyor, dakikada internet ve internetin 60 saniyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Devlete yatırılan vergi 115 TL. ben geçen hafta bizzat gidip kendim ödedim. Sonra Turkiye.gov.tr adresinden e devlet şifresini girip telefonumu IMEI kaydını kendim yapabiliyormuşum ama bunu turkcell e 30 tl ödedikten sonra öğrendim. Ayrıca her turkcell e de 30 tl ödenmiyormuş ücreti kendi kafalarına göre belirliyorlarmış. bunu da turkcell müşteri hizmetlerini arayıp siz IMEI kaydından ne kadar alıyorsunuz eskiden 5 tl idi diye sordum. temsilci bana bunu biz bilemeyiz her bayi kendi belirler deyince iyi akşamlar dedim. ve turkcell in TÜRKleri her yönden nasıl kazıkladığını, sömürdüğünü bir kez daha yaşadım. Ben yaşadım SİZ yaşamayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.