Son Eklenenler
YouTube 4K İçin Geri Sayıma Geçti

YouTube 4K İçin Geri Sayıma Geçti

Google tarafından 1 buçuk milyar dolara satın aldındıktan sonra gelirini her yıl ikiye katlayan YouTube, internet kullanıcılarının video paylaşım konusunda ilk başvurduğu referans olarak dikkatleri çekiyor. Günde milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilen ve 1 dakika içerisinde 120 dakika video yüklendiği belirtilen YouTube platformu üzerinde şimdilerde hummalı bir çalışma devam etmekte. Başta hızlı internet kullanımı, alıllı multimedia televizyonlar ve dev ekranlı akıllı TV’lerin yaygınlaşmasına paralel YouTube’da görüntü kalitesinde kendi sınırlarını aşmaya karar vermiş. YouTube yetkililerinin bugün GigaOm web sitesine verdiği demece göre önümüzdeki hafta Las Vegas’ta düzenlenecek olan Tüketici Elektronikleri fuarında yeni çalışması olan 4K çözünürlük özelliğini tanıtacak.

YouTube üzerinden verilecek olan 4K, yani 4096 × 2160 piksel çözünürlük özelliği temel olarak VP9 video codex özelliğiyle mümkün olabilmekte. Uzmanlar 4K çözünürlükte video izlenebilmesi için internet hızının minimum 100 Megabit seviyelerinde olması gerektiğini söylerken, Google yeni çözümler üreterek bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor. Video sıkıştırma codexi bakımından H.265 alternatif yaratan Google, VP9 ile bu sorunu bir nebze de olsun aşmış gibi. 4K Ultra HD çözünürlüğe sahip YouTube başta dev ekranlı TV üreticilerinin de arzuladığı bir durum olarak göze çarpıyor, çünkü akıllı televizyonların en çok tercih ettiği YouTube uygulaması tüketiciler tarafından da beğeniliyor.

Bir önceki yazımız olan LG'den WebOS İşletim Sistemli LCD TV başlıklı makalemizde akıllı televizyon, LG ve LG webOS TV hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.