Yeni İnternet Yasasında Hükümetten Geri Adım

[ads1]Ulaştırma Bakanlığı ve Telekom İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanıp mecliste kabul edilmesine karşın başta muhalefet olmak üzere kullanıcılardan ve dış basından da aşırı derecede tepki alan “yeni internet düzenlemesi“, Ulaştırma Bakanlığı tarafından alınan yeni bir kararla bazı maddelerinden değişiklik yapılmak üzere yeniden meclisin onayına sunulacak. En çok tepki alan kısımlardan birisi olan özel hayata müdehale kapsamından sıradan kullanıcıların bile tepki gösterdiği yeni internet yasası, bu özelliğiyle kabul edilemez niteliklere sahip ve anayasaya aykırı görünmekte. Muhalefet konuyu Anayasa mahkemesine taşımadan önce iktidar, muhalefeti ikna turlarına başlayacak. Bu bağlamda bizzat Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, yeni yasaya destek aramak için muhalefet partilerinin vekillerini ziyaret etmeyi planlıyor.

[ads2]Hükümetten Geri Adım

İçerik bakımından zararlı görülen web sitelerinin ya da profillerin mahkeme kararı olmadan anında erişime kapatılması maddesi muhalefet partilerinden aşırı derecede tepki almış ve bu nedenle de yasanın ilgili maddeleri yeniden düzenlenmek üzere meclise gönderilmiştir. Hükümet’in yasa üzerinde yaptığı son değişikliğe göre yasa dışı web siteleri Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından kapatılmadan önce 24 saat içerisinde nöbetçi mahkemeden karar çıkartılacak. Mahkemeye sunulan deliller yeterli görüldüğü taktirde Mahkeme kararıyla ilgili siteye erişim TİB tarafından engellenecek. Bu sayede hukuki prosedurun yerine getirilmesi sağlanacak. Hükümetin büyük ölçüde tepki aldığı bir diğer konu olan özel hayatın gizliliği ise mahkeme kararı olmadan hiçbir kişi ya da kurumca inceleme altına alınamayacak. Kişisel internet loglarını hiçbir suretle 2. ve 3. şahıslar tarafından incelenemeyecek.

Bu bağlamda Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ilk olarak MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) ile görüşmelerine başladı. MHP’nin hemen ardından CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) ile görüşmelere başlayan Elvan görüşme sonrası partilerin desteğini almak istediklerini belirtirken, CHP sözcüsü Akif Hamzaçebi basın toplantısı düzenleyerek, yeni internet yasasının ilgili maddelerinde yapılan değişiklilerin olumlu, ancak atılan adımların yetersiz olduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde Mecliste yeniden görüşülmeye başlanacak yeni internet yasasında bakalım son durum ne şekilde gelişecek.

Bir önceki yazımız olan Bataryanıza Benzin Takviyesi başlıklı makalemizde Fuel, Fuel benzin şarj cihazı ve mobil şarj cihazı hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!