Son Eklenenler
Yeni İnternet Yasası Kabul Edildi

Yeni İnternet Yasası Kabul Edildi

5651 sayılı torba yasa kapsamında Türkiye’deki internet kullanımını kontrol altına almak için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından ortak hazırlanan kanun dün gece Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. TİB tarafından mahkeme kararı olmaksızın özel hayatın gizliliğini ihlal gerekçesiyle yayın yapan web sitelerini anında engellemeyi konu alan yeni torba yasada, internet servis sağlayıcılarının yapacağı düzenlemelerde yer almakta. Müşterilerin korunması esasıyla internet servis sağlayıcılarına belirli düzenlemelerin getirildiği yeni internet yasası bazı çevrelerce yoğun derecede tepki alırken, bazı kesimler tarafından oldukça beğenildi. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de 10 binin üzerinden web sitesinin mahkeme emriyle erişime kapatıldığı ile ilgili haberimizi yayınlamıştık. İnternet teknolojilerinin giderek hız kazandığı günümüzde her saat sakıncalı bir web sitesi tespit edilebiliyor. Kapatılma kararı için geçen süre içerisinde milyonlarca kullanıcıya ulaşan zararlı web sitelerinin tespit edildiği anda müdehale edilerek erişime engellenmesi bürokrasiyi azaltırken, konuyla ilgili hukuki herhangi bir dayanağın olmaması biraz düşündürücü.

Yeni internet yasasının son bölümü tamamlandığında Cumhurbaşkanının onayına sunulacak ve resmi gazetede yayınlandıktan sonra uygulamaya geçecek. Yeni internet yasasının en dikkat çeken özelliği komple web sitelerinin erişime engellenebildiği gibi, başta sayıca fazla sosyal medya siteleri olmak üzere bu siteler üzerindeki tekil profiller de erişime engellenebilecek. Özellikle muhalefet cephesinden aşırı tepki alan uygulamalardan birisi, servis sağlayıcılar tarafından abonelerin  2 yıllık web geçmişleri kayıt altına alınacak. Bu uygulama özel hayata müdehale anlamına geldiği için çok fazla tepki almış ve sonucunda kayıt altındaki web arşivlerine mahkeme kararı olmadan erişim tamamen kısıtlanarak yasada değişikliğe gidilmişti.

Bir önceki yazımız olan 64 Bit Destekli Android 4.5 Ne Zaman Gelecek? başlıklı makalemizde 64 bit, 64 bit destekli ve Android hakkında bilgiler verilmektedir.

3 yorum

  1. Bence Bu Uygulama İçin Geç Bile Kalınmıştı

  2. 2014 yılında tartışılan bu konu, bu ülkenin sadece geri gitmesine ve tartışmanın yaratacağı sansasyon esnasında Reza vs. gibi adamların ceplerini doldurmasına, yolsuzluk yapmasına imkan tanıyacaktır. Herkes ve herşey özgür olmalı, işte o zaman internet çok daha kıymetli bir yer olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.