Son Eklenenler
Yeni Exynos 5 Octa SnapDragon 800’e Karşı

Yeni Exynos 5 Octa SnapDragon 800’e Karşı

Samsung’un bu hafta en üst seviyedeki Exynos 5 Octa yonga setini yenilenmiş olarak tekrar görücüye çıkaracagı duyrulmuştu.Yeni setin bizlere neler sunacağı merakla beklenirken. Nihayet lansmanıda yapıldı.

Özellikle Snapdragon 800’ün Exynos 5 octa yonga setini bencmark testlerinde geride bırakması ve full hd ekranlar için en hızlı grafik birimi olarak görülmesi Samsung’un hamle yapmaya zorluyor.

Yenilenmiş Exynos 5 octa setinde Samsung’un Cortex-a15 çekirdek grubunun hızının 1.6 GHz’den 1.8 GHz’ye yükseltirken. Cortex-a7 Çekirdek grubunda 1.2 GHz’den 1.3GHz’e yükseltmiş ve Böylece firmanın verdiği bilgilere göre %20 performans artışı sağlanmıştır.Buda benchmark yarışında Snapdragon 800 platformunu geride bırakılması anlamına geliyor.

Samsung yeni yongasetini Exynos 5420 olarak adlandırmış.İlk nesilde Power VR 5 serisi bir grafik birimine yer vererek kullanıcıların eleştirisini almıştı. Bu kez firma Mali-T628 grafik birimi kullanarak  Samsung eski ortağı   ARM’a Dönüş yapıyor.

Mali-T628 grafik birimi T6xx serisinde ikinci nesil olarak kabul ediliyor ve 8 çekirdeğe kadar ölçeklenebiliyor. Yongasetindeki çoklu görüntü sıkıştırıcısı sayesinde multimedya içeriği ekrana yansıdığında toplam sistem gücü azaltılıyor. Böylece 2500×1600 gibi yüksek çözünürlüklü ekranlarda da batarya tüketimi düşürülüyor. Ayrıca ekranın sık sık yenilenmesini gerektirecek uygulama ve oyunlarda da batarya ömrü korunuyor.

Samsung ilk nesilde sunduğu 1600 mhz hızındaki 2×32 bit LDDDR3 desteğini 1866MHz’e çıkarmış ve bantgenişliğini 933MHz’de saniyede 14.9Gb’a artırarak.  telefon sıkışması ve takılma sorununu ortadan kaldırmış gibi gözüküyor.Böylece veri hızı işleme ve kablosuz full hd görüntü aktarma etkin hale gelmiştir. 1080p video oynatma ve işlemede de 60 kare/saniye seviyesine çıkılmış.

Yeni yonga setinin örneklenmesi ve test aşamaları.Başlanmış durumda ve gelecek ay hacimli üretime  gireceği gelen bilgilere göre ise Galaxy Note III Serisininde Exynos 5 Octa işlemcisine sahip olduğu yönünde.Yani %20’lik bir performans artışı baz alındığında Note 3 Akıllı telefon pazarında  en güçlü telefon olabilir.

Bir önceki yazımız olan Nokia, lumia 625 modelini duyurabilir başlıklı makalemizde lumia, lumia 625 fiyatı ve lumia 625 özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.