Son Eklenenler
WikiPedia Kitap Taline Geliyor

WikiPedia Kitap Taline Geliyor

Dünyanın en popüler online ansiklopedi sitesi olan Wikipedia, bünyesinde barındırdığı tüm konuları kitap haline getirmeyi planlıyor. Bu proje kapsamında PediaPress adlı yayın organı ile anlaşan Wikipedia projeye destek bulmak amacıyla Indiegogo adlı proje yardımlaşma sitesinde ilana çıktı. 55 gün boyunca ilanda olacak Wikipedia ansiklopedi kampanyası ilk 4 günü doldurdu. Şimdiden 3 bin doların üzerinde bağış toplayan proje 55. günün sonunda kazanılan gelirlerle her biri 1200 sayfadan oluşan 1000 ciltlik yazılı bir ansiklopedi haline getirilecek. Wikipedia yetkilileri kampanya sonuna kadar ihtiyaçları olan 50 bin dolarlık maliyetin toplanacağından emin. Wikipedia’nın yayın yaptığı 32 farklı dil seçeneğinden yalnızca İngilizce içerikleri basılı hale getireceğinin bilgisi verilirken diğer diller ile ilgili çalışma henüz daha gündemde değil.

En çok içerik bulunan dil İngilizce olduğu için ve evrensel dil olmasından dolayı bu şekilde karar alan Wikipedia yetkilileri 2.6 milyarın üzerinde kelimeye sahip olan İngilizce bölümünün toplamının 1 milyon 193 bin sayfaya tekabül ettiği bildirildi. Başlıklarla ilgili görsellerin siyah beyaz olarak ekleneceği proje kapsamında dizgi işlemi şimdiden başlatıldı. 1000 ciltlik Wikipedia Ansiklopedi seti Ağustos ayında Londra’da düzenlenecek olan Wikimania toplantısında ilk kez görücüye çıkarılacak. Bunun ardından Wikipedia yetkilileri yaklaşık 25 metre uzunluğunda ve 4 metre yüksekliğinde bir kitaplıkta dünya turuna çıkacaklarının bilgisini verdi. Dünya turunun ardından Wikipedia kütüphanesi olarak belirlenecek bir yerde saklanacak olan ciltlerin yalnızca tek kopya olarak basılması planlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Huzurlarınızda BlackBerry Z3 ve BlackBerry Q20 başlıklı makalemizde BlackBerry, Blackberry 2014 modelleri ve BlackBerry Q20 hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.