Son Eklenenler
Twitter Halka Arz Ediliyor

Twitter Halka Arz Ediliyor

Bundan yaklaşık 7 yıl önce faaliyetine başlayan Twitter, sosyal medya sektöründe bundan 5 yıl öncesine kadar çok da adını duyuramamış, ziyaretçi sayısı gerilerden seyreden bir platform olarak tanınsa da; özellikle son 3 yıldır hızla artan ziyaretçi ve kullanıcı sayısıyla sosyal medya devleriyle yarışabilecek seviyeye geldi. Aşağıdaki infografikte de bugünkü durumu hakkında genel bir kanıya varabileceğiniz sosyal medya devi Twitter‘ın, kendi yönetimi tarafından alınan bir kararla halka arz edilmesi beklenmekte. Bu hafta içerisinde hem ABD hem de Avrupa basınında büyün yankı uyandıran Twitter’ın halka arz edilmesi haberi yatırımcıları da büyük bir bekleyişe sevketti.

Öncelikle günlük 100 milyon aktif, aylık ise değişen rakamlar olmasına rağmen ortalama 214 milyon aktif kullanıcıya sahip Twitter, özellikle mobil platformlar içerisinde en çok tercih edilen sosyal medya kanalı vazifesi görmekte. Zaten şirket içerisinden verilen bilgilere göre hazırlanan infografikte de belirtildiği gibi, kullanıcıların 164 milyonluk kısmı Twitter uygulamasına mobil cihazlar üzerinden bağlanıyor.

2010 yılı sonunda toplam 28 milyon dolarlık gelire sahip olan Twitter, bu geliri yaklaşık 12 kat daha katlayarak 2012 yılı sonunda 316 milyon dolar seviyelerine yükseltmeyi başarmış. 2013 yılının yalnızca ilk yarısında 254 milyon dolar kazanandığı belirtilen Twitter’in bu yılın sonuna kadar ortalama 500 milyon dolarlık bir gelir elde edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. 2012 ve 2013 yılı içerisinde mobil uygulamalardaki reklam faaliyetlerinin etkisinin büyük anlamda kar getirdiği sonucunu da göz önünde bulundurursak bu rakamın 600 milyon dolar seviyelerine yükselebileceğini bile söyleyebiliriz.

Şirketin karından bahsetmişken, zararını es geçmek hiç olmayacak; 2012 yılı içerisinde 78 milyon dolar zarar eden Twitter, bu yılın yalnızca ilk yarısında 70 milyon dolar zararı olduğunu açıklamış. Reklam ve mobil platformlar üzerinden elde ettiği gelirin toplam gelire olan etkisinin yüzde 65 seviyelerinde olduğunu söylememiz mümkün.

2000 kişinin istihdam edildiği sosyal medya devi Twitter, Newyork borsasına TWTR adıyla girmeyi planlamakta. Twitter üzerinden atılan mesajların bazı ülkelerde devrimlere yola açtığı kabul edilecek olursa, şimdiden sonra atayacağınız Tweet’lerin borsada kargaşaya sebep olmaması içten bile değil.

twitter infografik

 

Kaynak: Webrazzi

Bir önceki yazımız olan IOS 7 Çöktü (Mavi Ekran Hatası) başlıklı makalemizde iOS 7, iOS 7 hataları ve iOS 7 mavi ekran hatası hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.