Türk Mühendislerden Minyatür Kızılötesi Kamera

ODDÜ Mikro Elektromekanik Sistemler (MEMS) Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yaklaşık 14 aydır sürdürülen azimli çalışmanın ardından Türkiye’de ilk defa soğutmasız kızılötesi kamera üretildi. Üretilen kamera boyutunun oldukça küçültüldüğünün ve yurt dışından 14 kat daha ucuza mal edildiğinin altını çizen MEMS Merkezi başkanı Prof. Dr. Tayfun AKIN, savunma sanayisinde faaliyet gösteren birçok firmayı bir çatı altında toplama ve Türk mühendislerin başarılı çalışmalarının ardından ortaya koyulan her buluşda bir kat daha sevindiklerini belirtti. Özellikle savunma sanayiini destekleyici buluşlar konusundan dünyada büyük bir rekabetin yaşandığı günümüzde, ürettikleri soğutmasız kızılötesi kamera ile, hem savunma sanayiine hemde cep telefonu imalat sanayiine elle tutulur bir yenilik getirdikleri tartışmasızdır. Üretilen bu yeni sistemin şimdiden yurt dışından talep gördüğü ve siparişlerin başladığını da belirten Prof Dr. Tayfun AKIN, yapılacak olan AR-GE çalışmalarının ardından bu sistemin cep telefonlarına ve güvenlik sistemlerine de entegre edilebileceğini de sözlerine ekledi. Dünyada bu boyutta kızılötesi kamera üreten yalnızca iki şirketin varolduğu, şimdiye kadar dışarıdan ithal edilen kameranın büyük maliyetleri beraberinde getirdiği, Türkiye’nin de artık bu mikro endüstride yer alabilecek kapasite de çalışmalara imza attığı gerçeğini bir kez daha vurguladı.
Kızılötesi Kamera Nasıl Çalışır?
Vücut ısısını veya ortam ısısı, mikro kameranın pikselleri üzerinden sıcaklık farklılıkları yaratır ve bu pikselleri analiz ederek algılanan radyasyon miktarı işlemciler tarafından görüntüye çevrilerek kamera sensörünün gördüğü objenin yaklaşık resmi çıkartılır. Özellikle çıplak gözle ve gece görüş sistemleriyle görülemeyen nesneler, kızılötesi sensörler tarafından rahatlıkla algılanabilir ve açığa çıkartılabilir.

Bir önceki yazımız olan Microsoft'tan İlginç Bir Patent başlıklı makalemizde Dokunsal Boyut, dokunsal geribesleme ve Microsoft hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder=”Email” btn_text=”Kayıt ol” tds_newsletter2-image=”730″ tds_newsletter2-image_bg_color=”#c3ecff” tds_newsletter3-input_bar_display=”” tds_newsletter4-image=”731″ tds_newsletter4-image_bg_color=”#fffbcf” tds_newsletter4-btn_bg_color=”#f3b700″ tds_newsletter4-check_accent=”#f3b700″ tds_newsletter5-tdicon=”tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o” tds_newsletter5-btn_bg_color=”#000000″ tds_newsletter5-btn_bg_color_hover=”#4db2ec” tds_newsletter5-check_accent=”#000000″ tds_newsletter6-input_bar_display=”row” tds_newsletter6-btn_bg_color=”#da1414″ tds_newsletter6-check_accent=”#da1414″ tds_newsletter7-image=”732″ tds_newsletter7-btn_bg_color=”#1c69ad” tds_newsletter7-check_accent=”#1c69ad” tds_newsletter7-f_title_font_size=”20″ tds_newsletter7-f_title_font_line_height=”28px” tds_newsletter8-input_bar_display=”row” tds_newsletter8-btn_bg_color=”#00649e” tds_newsletter8-btn_bg_color_hover=”#21709e” tds_newsletter8-check_accent=”#00649e” embedded_form_code=”YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy” tds_newsletter=”tds_newsletter1″ tds_newsletter3-all_border_width=”2″ tds_newsletter3-all_border_color=”#e6e6e6″ tdc_css=”eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==” tds_newsletter1-btn_bg_color=”#0d42a2″ tds_newsletter1-f_btn_font_family=”406″ tds_newsletter1-f_btn_font_transform=”uppercase” tds_newsletter1-f_btn_font_weight=”800″ tds_newsletter1-f_btn_font_spacing=”1″ tds_newsletter1-f_input_font_line_height=”eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==” tds_newsletter1-f_input_font_family=”406″ tds_newsletter1-f_input_font_size=”eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==” tds_newsletter1-input_bg_color=”#fcfcfc” tds_newsletter1-input_border_size=”0″ tds_newsletter1-f_btn_font_size=”eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9″ content_align_horizontal=”content-horiz-center”]