Son Eklenenler
Sosyal Medya Sitelerindeki Tehlike

Sosyal Medya Sitelerindeki Tehlike

Her geçen gün artan kullanıcı kitlesiyle Sosyal Medya siteleri hayatımızın vazgeçilmezlerinden birisi olarak tanımlanmakta. Bilinçli – bilinçsiz hemen hemen herkesin mutlaka birden fazla sosyal medya hesabının olduğunu belirten uzmanlar çoğu kişisel bilginin kontrolsüzce sosyal medya platformlarında afişe edilmeleri ap açık güvenlik açıklarına sebebiyet vermekte. Zirve Üniversitesi bilişim güvenliği uzmanı ve öğretim üyesi, Yrd. Doç. Dr. Serdar Pehlivanoğlu‘nun yaptığı açıklamaya göre Sosyal mecralarca en büyük güvenlik açığının genellikle şifre hatırlatma anahtar sözcüklerinin bilinçsiz olarak kullanılmasından kaynaklandığı belirtildi. Özellikle gizli soru ve yanıtlarda kullanılan istemsizce yayınlanmış kişisel bilgiler, aile bilgileri gibi sözcüklerin art niyetli kişiler tarafından deneme yanılma yöntemiyle birçok kullanıcının hesabına izinsiz erişim sağlayabildikleri belirtilti.

Pehlivanoğlu, son zamanlarda artan internet dolandırıcılığının en büyük nedenlerinden birisi olan sosyal medya sitelerinde paylaşılan kişisel bilgilerden (anne – baba – kardeş adları, araba markaları, sevdiğiniz film – yemekler, evcil hayvan isimleri) kaynaklı dolandırıcılıklar olduğunun altını çizerken, kullanıcıların birden fazla sosyal medya hesaplarında farklı şifreler kullanmalarını, kişisel bilgilerini gizli soru – yanıt bölümlerinde kullanmamaları, mümkün olduğunca özel bilgilerin genelin görebileceği şekilde yayınlamamalarını tembih etti.

Bir önceki yazımız olan Veri Saklamada Bir Devrin Sonu Geliyor başlıklı makalemizde ATA hard disk, ATA hard disk üretimi bitiyor ve IDE hard disk üretimi bitiyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.