Son Eklenenler
Sosyal Medya Kullanımı İşe Alımlarda Etkili

Sosyal Medya Kullanımı İşe Alımlarda Etkili

Sosyal medya kullanimi ise alimlarGünümüzde teknolojinin gelişmesi, bilimin ilerlemesiyle birlikte sosyal medya olgusu hayatımızın her alanına işlemiş vaziyettedir. İnternet teknolojilerinin geçtiğimiz 8 yıldır tek galibi olan sosyal medya o kadar geniş bir alanda tesir göstermekte ki bu tesiri hissetmememiz imkansızlaşmakta.

Bugün sizler için derlediğimiz haberde Sosyal medyanın işe alımlara olan etkisini araştırdık. Türkiye’de faaliyet gösteren öncü üniversitelerin yaptığı bilimsel araştırmalara dayanarak hazırladığımız yazıda Sosyal medya olgusunun ne denli etkileri olduğuna dikkatleri çekmek istedik.

Zirve Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde görev yapan öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Kurtuluş yaptığı açıklamada işe alım sürecinde işverenlerin, personellerinde aradığı en büyük özellik olarak sosyal medyanın takip edilip edilmediği konusu olmakta. Öyle ki işverenler işe alım sürecinde sosyal medya kullanımını ek bir özellik olarak algılamakta ve bu özelliğe haiz olmayanları eleyebilmektedir. Son yıllarda önemi hızla artan özel sektör, personel alımlarında özgeçmiş tanımlama bölümlerini sosyal medya araçlarını içerecek biçimde yeniden düzenleyerek sunulabilir hale getirme çabası içerisinde. İnsan Kaynakları birimleri personelin sosyal medyaya olan ilgisini sınayan anket ve testler uygulamakta, personel stratejilerini çıkan sonuçlara göre yeniden düzenlemektedir.

Ayrıca Sosyal Medya kullanımı işe alımlarda birer referans görevi üstlenmektedir. İşe alım sürecinde sosyal medya hesaplarınında artık kontrol edildiği günümüzde başvuru formları CV’lerde belirtilen bilgilerin hangi düzeyde doğru olduğu sosyal medya hesaplarından kontrol edilebilmektedir. Ayrıca sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlar, kişisel yetenekler, özlük bilgileri; o personelin psikolojik durumu hakkında da ışık tutabilmektedir. İşverenler için bir referans özelliği taşıyan sosyal medya personeli daha yakından tanımada en etkili başvuru kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yalnızca işverenler için değil aynı zamanda iş arayanlar için de firmaya ait web sitesi ve sosyal medya hesapları kurumsal özbenliği araştırmada en etkili yöntemlerden birisi olma özelliği taşır. Prof. Dr. Kemal Kurtuluş aynı zamanda gençlerin sosyal medyayı kendilerine sürekli referans almakta olduklarını fakat bu durumun yer yer hatalı kararlar vermelerinde etkili olduğunun da altını çizerek, sosyal medyayı kontrollü olarak takip etmenin iş bulmada ve doğru personeli seçmede verimli olduğunu da sözlerine ekledi.

Bugün hem ulusal hem de uluslararası ölçekte binlerce şirketin işe alım sürecinde sosyal medyaya başvurduğunu hatırlatan uzmanlar, kurumsal web sitelerinin daha da ötesinde sosyal medya uzantılarına daha fazla yatırım yapmakta. Geçtiğimiz aylarda paylaştığımız Geleceğin Mesleği Sosyal Medya Yönetimi isimli makalemizde sosyal medya yönetiminin gelecekte şirketler açısından önemine dikkat çekmiştik. Şirketler bünyeleri içerisinde sosyal medya araştırmacıları ve sosyal medya uzmanlarını barındırma girişimlerine hız vermekte, bu bağlamda yalnızca Türkiye’de internet bağlantılı sosyal medya kaynakları üzerinden yapılan reklam harcamalarının 1 milyar TL civarlarında olduğunu hatırlatırız.

Bir önceki yazımız olan İlk Apple Bilgisayara 500 Bin Euro Ödediler başlıklı makalemizde Apple 1 500 bin euro, Apple 1 bilgisayar satıldı ve ilk apple bilgisayar hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.