Şirketlere İnternet Sitesi Açma Zorunluluğu Bugün Başladı

[ads1]Yeni Türk Ticaret Kanunu’na göre bağımsız şirketlerin web sitelerinin olması zorunluluğu 1 Ekim tarihinden itibaren yasal olarak başladı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Yeni Türk Ticaret Yasası’ndaki düzenlemelere göre 1 Temmuz 2013 tarihinden sonra kurulan ve bağımsız denetime tabi olan tüm şirketlerin kendilerine ait web sitesi kurma zorunluluğu yürürlüğe girdi. Hali hazırda web siteleri bulunan şirketlerin ise yeni ticaret kanununun ilgili maddesinde belirtilen bilgileri acilen güncellemeleri gerekmekte. Her şirketin şeffaf ve ulaşınabilir olmasını öngören yeni yönetmeliğe göre web sitesinde barındırılması gereken bilgilerin mutlaka ulaşılabilir olması gerekmekte.

Şirketler web sitelerini kendi sunucularında barındırabileceği gibi istedikleri taktirde aracı kurumlardan da faydalanabilirler. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı yeni yönetmeliğe göre bir şirketin web sitesinde olması gereken bilgiler arasında MERSİS numarası, şirketin iletişim bilgileri, taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı, kuruluş sözleşmesi, şirket türü eğer anonim şirketse şirketin yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin bilgileri, limited şirketse müdürünün bilgileri, şirketin son 3 yılına ait olan finansal bilgileri (envanterleri, vergi durumu, bilançoları) ve yıllık faaliyet raporlarının açık net ve anlaşılır biçimde yayınlanması gerekmektedir.

Yayınlanan tüm bilgilerin 5 yıl süre ile erişebilir olması ve web sitelerinin periyodik olarak ayda bir yedeklenmesi gerekmekte. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından plansız olarak kontrolleri yapılacak şirket web sitelerinin istenilen uygun özelliklere sahip olmaması halinde cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

Şirket web sitelerinin kurulmasındaki en büyük amacın tüketiciyi korumak olduğunu belirten uzmanlar aynı zamanda şirket menşei ve raporlarını kullanmak isteyen araştırmacıların da bu sayede bilgiye kısa sürede ulaşması sağlanacak.

Web sitelerinde e-imza olarak tabir edilen MERSİS sisteminin veritabanıyla da senkronize işlemesi düşünülen yeni uygulamada şirket yetkilileri yazdıkları ve yayınladıkları her bilgiden birebir sorumlu tutulacak.

Bir önceki yazımız olan Rekor Kıran İstifa Videosu başlıklı makalemizde istifa videosu, izlenme rekorları kıran video ve maria shidrin videosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Benzer İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder=”Email” btn_text=”Kayıt ol” tds_newsletter2-image=”730″ tds_newsletter2-image_bg_color=”#c3ecff” tds_newsletter3-input_bar_display=”” tds_newsletter4-image=”731″ tds_newsletter4-image_bg_color=”#fffbcf” tds_newsletter4-btn_bg_color=”#f3b700″ tds_newsletter4-check_accent=”#f3b700″ tds_newsletter5-tdicon=”tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o” tds_newsletter5-btn_bg_color=”#000000″ tds_newsletter5-btn_bg_color_hover=”#4db2ec” tds_newsletter5-check_accent=”#000000″ tds_newsletter6-input_bar_display=”row” tds_newsletter6-btn_bg_color=”#da1414″ tds_newsletter6-check_accent=”#da1414″ tds_newsletter7-image=”732″ tds_newsletter7-btn_bg_color=”#1c69ad” tds_newsletter7-check_accent=”#1c69ad” tds_newsletter7-f_title_font_size=”20″ tds_newsletter7-f_title_font_line_height=”28px” tds_newsletter8-input_bar_display=”row” tds_newsletter8-btn_bg_color=”#00649e” tds_newsletter8-btn_bg_color_hover=”#21709e” tds_newsletter8-check_accent=”#00649e” embedded_form_code=”YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy” tds_newsletter=”tds_newsletter1″ tds_newsletter3-all_border_width=”2″ tds_newsletter3-all_border_color=”#e6e6e6″ tdc_css=”eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==” tds_newsletter1-btn_bg_color=”#0d42a2″ tds_newsletter1-f_btn_font_family=”406″ tds_newsletter1-f_btn_font_transform=”uppercase” tds_newsletter1-f_btn_font_weight=”800″ tds_newsletter1-f_btn_font_spacing=”1″ tds_newsletter1-f_input_font_line_height=”eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==” tds_newsletter1-f_input_font_family=”406″ tds_newsletter1-f_input_font_size=”eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==” tds_newsletter1-input_bg_color=”#fcfcfc” tds_newsletter1-input_border_size=”0″ tds_newsletter1-f_btn_font_size=”eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9″ content_align_horizontal=”content-horiz-center”]