Sahte Şarj Aleti Tehlikesi

[ads1]Cep telefonları ve tablet bilgisayarların kullanımının giderek artması beraberinde yedek parça satışlarında da canlanmayı beraberinde getirdi. Öyleki hemen hemen hepimizin elinde bir veya birden fazla cep telefonu, tablet veya taşınabilir bilgisayar bulunmakta. Son günlerde televizyon kanalları ve internet sitelerini meşgul eden en popüler konulardan birisi olan batarya infilakları ve sahte şarj cihazlarından kaynaklanan teknik sorunları sizler için açıklığa kavuşturmaya karar verdik. Çoğumuzun elinde olan ve fayda sağladığımız cep telefonlarının doğru kullanılmadığı taktirde birer küçük bomba özelliği taşıdığını biliyor musunuz? Geçtiğimiz hafta Çin’li bir kadının şarj halinde bulunan cep telefonuyla konuşurken elektrik çarpması sonucunda öldüğünü, Türkiye’de şarj olmakta olan bir bataryanın patlayarak küçük bir yangın çıkardığını, cebinte taşıdığı telefonun durduk yere alev aldığı gibi farklı haberleri hepimiz yakından takip ediyoruz. Özellikle piyasada (tezgah altı) ucuza satılan sahte şarj aletlerinin ne denli zararlı olduğunu hatırlatarak konuyu biraz daha genişletelim.

[ads2]Üretici şirketler ürünleriyle en uyumlu olabilecek şarj aletlerini de beraberinde üretirler, uzmanlar özellikle çin malı ve sahte olan şarj aletlerinin cep telefonlarında kullanılması durumunda standart gerilimden daha fazla gerilim yüklediği konusunda hem fikir. Amper oranı fazla olan şarj aletlerinden yüklenen yüksek gerilim zamanla telefon bataryalarını kullanılmaz hale getirirken, aynı zamanda o bataryaların form değiştirerek infilak edebilmelerine sebebiyet vermektedir. Son günlerde yaşanan olaylar sahte şarj aleti kullanımının en büyük sonucudur. 8-10 liraya satılan sahte şarj aletlerinden satın alanların hem kendi cep telefonlarına hem de kendilerine zarar verdiklerini hatırlatır ve sahte şarj aleti kullanmamalarını öneririz.

Bir önceki yazımız olan Facebook 333 Milyon Dolar Kar Etti başlıklı makalemizde Facebook, facebook 2013 karı ve facebook 2013 net karı hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!