Son Eklenenler
Rusya Parlamentosunun Gmail Açıklaması

Rusya Parlamentosunun Gmail Açıklaması

Dünyanın en kaliteli ve en çok tercih edilen mail servislerinden birisi olan Gmail ile ilgili olarak son dönemlerde başta ABD ve Avrupa basınında yer edinen Google‘ın yazışma içeriklerini izleyebildiği şeklindeki açıklamalar Rusya parlamentosunda büyük yankı buldu. Rusya parlamentosunun bilgi güvenliği konseyinde görüşmeye sunulan Gmail incelemesinden enteresan bilgiler çıktı. Komisyon başkanı Ruslan Gattarov tarafından tartişmaya açılan Google’ın bilgi güvenliğini ihlal ettiği yönündeki iddialara dayanılarak Google yetkililerinden konuyla ilgili detaylı açıklama beklediklerini bildirdi. Daha önce benzer suçlamalar ABD yargı organlarınca da ortaya atılmış ve en sonuncusu ABD bölge mahkemesinde 13 Haziran 2013 tarihinde görüşülmüştü. Bu tarihte ilgili suçlamalar kapsamında Google’ın mahkeme heyetine gönderdiği savunma mektubu incelenmiş ve mektupta geçen, “gmail hizmetini kullananların kişisel yazışmalarına erişme ve bu yazışmaları kullanma hakkının Google şirketinde saklı olduğu” söylenmekte.

Daha önce bilgi güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle binlerce kullanıcı tarafından protesto edilen Google kişisel yazışmaların içeriğinin hiçbir suretle incelenmediği yönünde yazılı bir açıklama yapmıştı.

Rusya Parlamentosu’nun konuyla ilgili endişelerinden hareketle komisyon başkanı Ruslan Gattarov, Rusya vatandaşlarının kişisel yazışmalarının takip edildiği konusunda endişeli olduklarını belirtti. Rusya Anayasası’nın kişisel özgürlükleri ihlal boyutunda suç işlediği görüşüne sahip olan komisyon, meclisin çoğunluğunu sağlayarak ülke genelinde Google ve bağlantılı hizmetlere erişimi tamamen sınırlayabileceklerini belirtti. Google‘dan gelecek tatmin edici yanıta göre bir karara varacaklarını açıklayan yetkililer konunun hiç de basit olmadığı görüşünde hem fikir.

Bir önceki yazımız olan Opera Logosu Yenilendi başlıklı makalemizde Opera, Opera 15 ve opera logosu değişti hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.