Son Eklenenler
Ruslardan Babuşkafon Adıyla Cep Telefonu

Ruslardan Babuşkafon Adıyla Cep Telefonu

Rusların Sovyetlerden kalan en büyük alışkanlıklarından birtanesi, üretmiş oldukları ürünlerin yüksek standartlarda üretilmesine karşın tasarım olarak biraz özensiz yapılmaları. Özellikle ağır sanayide dünya liderliğine oynayan Ruslar elektronik eşya üretiminde o kadar başarılı sayılamaz. Bugün sizlere tanıtacağımız ürün, tamamen Rus yapımı bir cep telefonu. Aslına bakarsanız cihazın fotoğraflarına gördüğünüzde 15 yıl geriye gittiğinizi hayal edebilirsiniz. Oysaki bu telefon 1998 değil, 2013 yapımı. Rusya’nın ünlü tasarımcısı Artem Lebedev tarafından tasarlanan bu cep telefonu yaşlı kullanıcılar için üretilmiş. Adının Babuşkafon (бабушкафон) olarak belirlendiği bu ürünün manası yaşlı nine telefonu olarak belirtilmekte. Yurt içinde geleneksel olarak Babuşkafon adıyla anılan telefonun asıl adı Just5 Brick olarak isimlendirilmiş. Letonya menşeyli Orbita Telekom ve Rus Just5 şirketleri tarafından ortak olarak üretilen Babuşkafon oldukça büyük boyutu ve kaba yapısıyla Rusya’da günün konusu oldu.

Just5 Brick babushkafon

Boyutuna oranlar büyük şeritler halinde oluşturulan tuş takımı gözleri görmekte zorlanan yaşlı kullanıcılar için üretildiğinin en büyük kanıtı. Doğu Avrupa ülkeleri ve Rusya’da bugün itibariyle satışa sunulan Babuşkafon’un fiyatı 91 dolar olarak açıklandı. Özellik bakımından oldukça kısıtlanan babuşkafon, yalnızca telefon etmeye, kısa mesaj göndermeye ve canınız sıkıldığında radyo dinlemekten öteye gitmiyor. Akıllı segment rakiplerinin yanından özelliklerinin solda sıfır kaldığı aşina olan babuşkafon belirli bir müşteri kitlesi için üretilmiş özel bir model. Yaklaşık 9 günlük bekleme süresi ve 60 saatlik konuşma süresiyle şarj sorunu yaşayan kullanıcılardan artı not alan babuşkafon, 5 farklı renk seçeneğiyle teknoloji marketlerdeki yerini aldı. Önümüzdeki haftadan itibaren ABD ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde de satışına başlanacak olan Babuşkafon’un Türkiye’ye gelip gelmeyeceği henüz kesinleşmedi.

Bir önceki yazımız olan BlackBerry A10 Ait Görüntüler Sızdırıldı başlıklı makalemizde BlackBerry 10, BlackBerry A10 Fiyatı ve BlackBerry A10 görseller hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.