Son Eklenenler
Reklamın Yeni Alanı Facebook

Reklamın Yeni Alanı Facebook

Bugünlerde 10. yılını kutlayan Facebook, internet kullanıcılar için sosyal bir ortam olmanın yanı sıra işletmeler ve markalar için de reklamın yeni yüzü olarak karşımıza çıkmakta. 2004 yılında basit ve lokal bir proje olarak hayata geçirilen Facebook şimdilerde 100 milyar dolarlık şirket değeriyle yatırımcıların da gözdesi durumunda. Kullanıcılar Facebook platformu üzerinden arkadaşlarıyla iletişim halinde olurken, aynı zamanda boş zamanlarını geçirmek için oyun ve uygulamaları kullanabilmekte, ayrıca çok çeşitli paylaşımlarla gündemi takip eden ve her an yeni bir gündem beliryelebildiğimiz sosyal ağ markalar ve işletmeler açısından da oldukça önemli bir mecra. Yapılan araştırmalar hem üye hemde potansiyel tüketici olan Facebook kullanıcılarının, ürün ve hizmet satan ya da pazarlayan işletmeler tarafından sıkça tercih edildiği yönünde sonuçlar vermekte.

facebook reklamciligi

Geleneksel medya, sosyal medya arasındaki iletişim farkı, kullanıcıların yalnızca alıcı konumunda değil aynı zamanda araştırıcı, yorumlayıcı ve paylaşımcı durumuna geçtiği Facebook üzerinde belirgin ölçülerde öne çıkmakta. Ayrıca günümüz tüketicilerinin eskiye nazaran satın alma kararı verirken çok daha farklı değişkenlerden etkilendiği de ap açık ortadayken araştırmacılar tüketicilerin başta sosyal ağlar olmak üzere çok yeni ve etkili değişkenlerle karşılaştığında hem fikir. Avrupa, ABD ve Türkiye’de de başlayan sosyal medya araştırmalarının bir çoğuna göre tüketiciler başta Facebook olmak üzere sosyal medya araçlarından kesin olarak etkilenmekte.

facebook hedef kitle

Bu bağlamda etkili ve daha ekonomik bir reklam ortamı haline gelen Facebook irili ufaklı binlerce marka ve işletmenin tüketicilere ulaşmak için kullancığı en önemli araç haline geldi. Klasik reklam anlayışından ziyade daha özele inilmiş ve tüketiciyle daha yakın ilişkilerin kurulabildiği Facebook müşteri ile birebir ilişkilerin kurulduğu nadir ortamlardan birisi. Deutsche Post araştırma şirketi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Facebook, birebir ilişkilerin ve bilgi alışverişinin yapıldığı, eski reklam standartlarından tamamiyle sıyrılmış ve büyük bütçeler hazırlanarak oluşturulan reklamlardan daha etkili sonuçlar verdiği ortaya konulmakta. Hedef kitleye ulaşma bakımından farklı seçenekler sunan Facebook, ürün veya hizmetin türüne göre farklı gruplara ulaşılabilen ve ulaşılan kitlenin potansiyel açısından daha verimli olduğu bir reklam mecrası haline geldi.

Her ne kadar genç kullanıcılar Facebook’tan ayrılsa da Facebook yine de popülerliğini korumaya devam ediyor. 1 milyar üyesiyle kendi çapında küçük bir cumhuriyet haline gelen Facebook son yıllarda reklamcıların at koşturduğu önemli kulvarlardan birisi haline geldi.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S5 Zoom ve S5 Active Yolda mı? başlıklı makalemizde S5 Zoom S5 Active ne zaman, Samsung Galaxy S5 Active ve Samsung Galaxy S5 Active Özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Google adwords kullanıyoruz ve yakında adwords rakip olur facebook reklam. aslında bununda eğitimini almak lazım. para kazandıracak biş iş olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.