IOS Program Yüklemeden Ekran Kaydı

Bu yazımızda, ios ekran kaydı konusunu ele alacağız. IOS işletim sistemi ile gelen, iphone ve/veya ipad/ipad touch kullanıcılarının herhangi bir ekstra uygulama / program / aplikasyon kullanmadan ios ekran kaydı alabilmelerine imkan sağlayan bir rehber hazırlamak istedik.

Öncelikle bu yazımızdaki aşamaları uygulayabilmek için ios 11 ve üzeri kullanıyor olmanız gerektiğini hatırlatmak zorundayız.

Ekran Kaydı Aktifleştirme

Ekran kaydı özelliğine “Denetim Merkezi” (Control Center) aracılığıyla kısa yoldan ulaşabilmek için yapmamız gereken işlemler şu şekilde:


1- “Ayarlar > Denetim Merkezi > Denetimleri Özelleştir” (Settings > Control Center > Customize Controls) içeriğine giriyoruz.

Denetim Merkezine erişim
Denetim Merkezine erişim

2- Açılan menüde listeden “Ekran Kaydı” (Screen Recording) öğesini yanındaki “+” işaretini tıklayarak ekliyoruz.

Denetim Merkezi öğelerini özelleştirme
Denetim Merkezi öğelerini özelleştirme
Denetim Merkezi'ne öğe ekleme
Denetim Merkezi’ne öğe ekleme

3- Ayarlar menüsünden çıkarak ana ekrana geliyoruz.

4- Gördüğünüz üzere artık denetim merkezinde ekran kaydı simgesi mevcut.

Denetim Merkezi üzerinden ekran kaydı
Denetim Merkezi üzerinden ekran kaydı

Denetim Merkezi’ne Kısayol Olarak Nasıl Erişilir?

  1. Iphone’da Parmağımızı Ekranın altından yukarıya doğru kaydırarak Denetim Merkezi’ne ulaşabiliriz.
  2. Ipad üzerinde sağ üst simgelerden (şarj / Wifi vb) basıp aşağı doğru çekerek Denetim Merkezi’ne bağlanabiliriz.
  3. “Assistive Touch” özelliği aktif ise üzerine tıklayıp Denetim Merkezi’ne erişebiliriz.

Ekran Kaydı Alırken Aynı Anda Mikrofon Kaydı da Yapılabilir mı?

  1. Ekran Kaydı simgesine parmağınızı kısa bir süre basılı tutun.
  2. Açılan ekranda altta “Mikrofon” simgesi altında “Mikrofon Kapalı” ifadesi ile karşılaşırsınız.
  3. Üzerine tıklayarak mikrofon özelliğini aktif edip, ekran kaydı alırken ses kaydınızı da ekran kaydı üzerine işlemiş olma şansına sahip olabilirsiniz.
Ekran kaydında mikrofonu açmak/kapamak
Ekran kaydında mikrofonu açmak/kapamak

Kayıt Durdurmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bunun için birkaç yöntem var:

  1. Kayıt başlayınca ekranın üst kısmında kayıt yapıldığına dair kırmızı (mavi de olabilir) bir şerit görülür.
  2. Bu şerit üzerine tıklayıp “Kayıt durdurulsun mu” uyarısına “Durdur” (Stop) üzerine tıklayıp onay vererek işlemi durdurabiliyoruz.

ya da

  1. Denetim Merkezi’ne ulaşıp Ekran Kaydı simgesine tekrar tıklanır.
  2. Kayıt durdurulsun mu uyarısına Durdur üzerine tıklayarak onay verilir.
Ekran kaydı aktif
Ekran kaydı aktif
Ekran kaydı durdurmak
Ekran kaydı durdurmak
Ekran kaydı durdurma onayı
Ekran kaydı durdurma onayı

Yazımızın sonuna gelirken sizin de görüş ve önerilerinizi yorum yaparak paylaşmanızı beklediğimizi bu vesileyle bir kere daha belirtmiş olalım. Esen kalın.

Bir önceki yazımız olan Şarjınızı korumak için uygulamalara ihtiyacınız yok! başlıklı makalemizde akıllı telefon, Android ve cep telefonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email" btn_text="Kayıt ol" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]