Son Eklenenler
iPhone 5S Parmak İzi Touch ID Kırıldı (Video)

iPhone 5S Parmak İzi Touch ID Kırıldı (Video)

Apple tarafından oluşturulan yeni bir güvenlik önlemi Touch ID (parmak izi tanımlama sistemi) geleceğin şifreleme teknolojisi olarak belirtilmiş ve kesinlikle kırılmadığı iddia edilmişti. Almanyalı bir hacker grubu olan The Chaos Computer Club üyelerinden birkaçı aşağıdaki videoda görüldüğü gibi iPhone 5S üzerindeki parmak izi tarama (Touch ID) özelliğini kırmayı başardı. Yüksek seviyedeki şifreleme özelliğiyle dikkat çeken Apple Touch ID parmak izi tanımlama sistemi iPhone 5S telefonlarda kullanılmaya başlanmıştı.

The Chaos Computer Club tarafından paylaşılan videonun yanı sıra bu işlemin nasıl yapıldığının da açıklanması Apple tarafında panik meydana getirdi. Grup üyelerinden iki kişi tarafından keşfedilen metod şu şekilde işlemekte: Taranan parmak izi (cam üzerindeki) 2400 DPI çözünürlükte fotoğraflandı. Daha sonra PhotoShop aracılığıyla işlenen fotoğrafın renkleri ters çevrilerek lazer yazıcı aracılığıyla ters baskı kağıdına yazdırıldı. Kağıt üzerindeki parmak izi hassas latex dolgu üzerinde yerleştirilerek lateksin parmak izi şeklini alması sağlandı. Parmak izini üzerinden bulunduran lateks jel kullanıcı tarafından parmak izi olarak okutulduğunda iPhone 5S’in otomatik olarak açıldığı görüldü.

Belirtilen metod farklı kişiler tarafından denenerek de geçerliliği kabul edildi. ABD’de bir güvenlik kurumu iPhone 5S üzerindeki parmak izi güvenlik kilidinin kırılması halinde 16 bin dolar ödül vereceğini açıklamıştı. Şimdi Almanyalı The Chaos Computer Club grubunun bu ödülü alması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Pahalı iPhone'u Türkiye'de başlıklı makalemizde Dünyanın en pahalı elektronik ürünleri, en pahalı iphone ve iPhone hakkında bilgiler verilmektedir.

3 yorum

 1. iPhone Aksesuarları

  onca matematik mühendisleri, onca algoritma uzmanları bu tarz olaylara nasıl izin veriyorlar anlamıyorum. madem böyle bir olay var bunu yapan kişileri neden şirket bünyesine almıyorlar?

 2. Bence güzel telefon ozellikle iphone 5c yi merakla bekliyorum yazınız için teşekkürler.

 3. Uzun Yol:
  1. Aşama ürünün faturası duruyorsa çok kolay hemen yurtdışı aramaya açık bir telefondan apple ÜCRETSİZ DESTEK numaralarını arayın. 00800 448 829 873 ve 00 800 27 75 27 75 ya da ücretli ama Türkiye irtibat 0 216 282 15 11
  2. Aşama Yetkili kişi sizin bilgilerinizi alıp size irtibat için mail atacak.
  3. Aşama Cihazınızın faturasını evde bulamadıysanız hemen satın aldığınız yerden fatura isteyin.
  4. Aşama Cihazlar genpa, kvk gibi ana distributörlerden bayilere (satıcılara) dağıtılıyor bu nedenle genpa veya kvk nın sitelerinden onlara ulaşın (cihazın satışı hangisinden yapıldığını imei numarasıyla kontrol ediyorlar ) ve cihazın sorununu, apple in hırsızlığa karşı fatura istediğini belirtin faturayı mail atıyorlar.
  Cihazı daha önce sıfırıyla değişim işlemi yaptıysanız değişim belgesini de isteyin gönderiyorlar.
  5. Aşama Sonra tüm bu evrakları apple a mail atın. 2- 6 iş günü içerisinde kilidin kaldırıldığına dair mail alacaksınız
  6. Aşama Kilidi kaldırılan telefonu açıp “ yeni bir ıphone” olarak kurulumu yapıp kullanınız.

  BU TELEFON NUMARALARINI TÜM APPLE CİHAZLARINIZ İÇİN ARAYABİLİRSİNİZ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.