İnternete Yapılan Düzenlemeler Hafifletildi

[ads1]Ulaştırma Bakanlığı ve Telekom İletişim Başkanlığı tarafından taslak haline getirilip TBMM komisyonuna sunulan yeni internet düzenlemeleriyle ilgili son gelişmeleri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer açıkladı. Bilgi İletişim Kurumu olarak kullanıcılardan alınan şikayet ve önerileri değerlendirerek hazırlanan yeni internet düzenlemesinin 5651 Sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” maddelerinde değişikliğe gidilmek kaydıyla yeniden düzenlendiğini bildirdi. Acarer yaptığı açıklamada zaten yürürlükte olan bu kanunun bazı maddelerinde eksiklikler olduğunun, gelişen teknolojilerin yasayı etkisiz hale getirdiğinin bu nedenle de ilgili yasanın revize edilmesi gereği duyulduğunun altını çizdi. Kamuoyuna yansıtıldığı gibi sakıncalı maddelerin tamamen iptal edildiği yasal düzenlemenin, özel hayatı koruma kapsamına saygılı bir biçimde oluşturulduğunu sözlerine ekleyen Acarer yasayla ilgili aşağıdaki detayları paylaştı.

[ads2]URL Engeleme

Kullanıcıların sıkılıkla şikayet ettiği web sitesi kapatmaların bir nebze de olsun azaltılabilmesi için bu uygulamayı getirdiklerini belirten uzmanlar. Örneğin yüzbinlerce ziyaretçisi olan büyük kapsamlı web sitelerinin kapatılması yerine yasa dışı profillerin engellenmesinin daha akılcı olduğu bildirildi. Örneğin uygunsuz profil ve uygunsuz paylaşımlarda bulunan bir facebook kullanıcısının URL (link) bazında engellenmesi, sitenin tamamen kapatılmasından daha iyi olduğu ap açık ortada. URL engelleme işlemi, kişilik haklarını ve kanunları ihlal edenlere ait profillerin ihbar ya da TİB ekiplerince tespit edilmesi halinde Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla 28 saat içerisinde engellenebileceği belirtildi.

Özel Hayatın Gizliliği Esası Korunacak

Yeni internet düzenlemesi ile birlikte en çok eleştiri alan özel hayatın ihlali konusu Acarer tarafından açıklığa kavuşturuldu. Servis sağlayıcılarında kişisel verilerin kesinlikle arşivlenmeyeceği, yalnızca trafik bilgilerinin 2 yıl süreyle saklanmasını öngören yeni tasarı, vatandaşın hak ve özgürlüklerini kesinlikle kısıtlamamakta şeklinde açıklandı. Aynı zamanda özel hayata müdehale, kişisel verilerin (fotoğraf – video) 3. şahıslar tarafından izinsiz olarak paylaşılması halinde tespit edilen URL’lerin, 24 sat içerisinde mahkeme kararıyla engellenebileceği de yeni yasa ile birlikte kabul edilen bir gerçek.

Belirtildiği gibi çok da sakıncalı olmayan yeni internet yasası 1 Şubat itibariyle yürürlüğe girecek.

Bir önceki yazımız olan Facebook'tan Firarlar Başladı başlıklı makalemizde Facebook, facebook firar ve Facebook kullanıcı kaybediyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!