Son Eklenenler
Google’ın Yeni Arama Algoritması Hummingbird

Google’ın Yeni Arama Algoritması Hummingbird

Çoğu web tasarımcıyı yakından ilgilendiren Google arama algoritması yaklaşık 1 ay önce sessiz sedasız devreye alınmış ve çoğu web sitesinin sıralaması ve günlük ziyaretçi sayıları bu değişiklikten büyük ölçüde etkilenmişti. Öyle ki Google şimdiye kadar, arama algoritmasında yaptığı önemli değişiklikten resmi olarak bahsetmemiş ve sıradan bir güncellemeymişcesine geçiştirmişti. Fakat dün Google dün yaptığı resmi açıklamada arama algoritmasında köklü değişikliklere gittiğini belirterek yeni arama sisteminin eskisinden çok daha farklı ve kapsamlı değişkenlerden etkilendiğini söyledi. Dünyanın en çok ziyaret edilen arama motoru olma unvanını elinde bulunduran Google arama algoritmasında yaptığı değişikliklere sebep olarak her geçen gün artan web siteleri ve günlük milyonlarda yeni içeriği gösterdi.

Hummingbird Algoritması Nedir?

Google tarafından Hummingbird adıyla anılan bu yeni arama algoritması anahtar kelime bazından daha ziyade daha kapsamlı ve soru – cevap niteliğindeki aramaların daha başarılı sonuç vermesini sağlayacak. 2010 yılında kullanmaya başladığı Caffeine adlı arama algoritmasını kullanan Google bu algoritma üzerinde şimdiye kadar herhangi bir güncelleme yapmamıştı. Caffeine algoritmasının temelinde kısa anahtar kelime bazındaki aramalar ve bunlara uygun içeriklerin bulunması planı yatmaktaydı. Caffeine ve ardından gelen panda ve penguen güncellemeleriyle özellikle kaliteli içeriğe sahip olan web sitelerinin arama sonuçlarında daha fazla görünmesini saplayan Google, yaklaşık 1 ay önce geçtiği Hummingbird algoritması sayesinde emir kiplerine uygun ve uzun cümlelerden oluşan aramalara göre sonuçlar bulmayı amaçlıyor.

Örneğin “ilk defa uzaya giden maymunun adı nedir?” şeklindeki soru içeren bir aramaya en uygun içeriği bulmanıza yardımcı olan Google uygulamadaki Hummingbird algoritmasıyla kaliteli ve özgün içeriğe sahip web sitelerindeki yazıların kalite ve ziyaret oranlarına göre artan sıralı bir listelemeyle en uygun yanıtı vermesini sağlamakta. Hummingbird algoritmasının en önemli diğer özelliğiyse artık aramaların sesli olarak da yapılabilmesine olanak sağlaması. Daha önceki algoritmaların yalnızca yazılı ifadelerde yapılan sorguları ekrana getirmesinden ziyade yeni teknolojilerin kullanılmaya başlamasına paralel olarak sesli arama ihtiyacının ortaya çıkması ve kullanıcıların bilgiye en kısa sürede ulaşmalarını sağlamak olduğu anlaşıldı.

google arama motoru guncellemeleri

Google’ın arama motoru bölümünün yöneticilerinden Amit Singhal tarafından tanıtımı yapılan yeni arama algoritması Hummingbird hakkında bilgi verirken geçtiğimiz günlerde 15. yaş gününü kutlayan şirketin geçmişten günümüzde arama anlamında hangi gelişmeleri katettiğini bir infografikte bizlere özetledi. Yukarıdaki grafikte 1997’den 2013’e kadar arama motoru güncellemesinde hangi yeniliklerin olduğunu rahatlıkla görebilmeniz mümkün.

Çoğu SEO yöneticisi Google’ın uygulamaya yeni koyduğu Hummingbird arama algoritmasını çözmekte sorunlar yaşadığını da göz önünde bulunduracak olursak. Bu algoritmanın iyice çözülmesi için biraz daha beklemenin faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan IOS 7 Kullanım Oranı Rekora Koşuyor başlıklı makalemizde en hızlı indirilen işletim sistemi, en hızlı yayılan işletim sistemi ve iOS 7 hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.