Son Eklenenler
Google Play Üzerinde Yıldız Pintiliği

Google Play Üzerinde Yıldız Pintiliği

Android işletim sistemli mobil cihazları tercih eden kullanıcıların, aygıtlarına farklı uygulamalar yükleyebilmeleri için Google tarafından hizmete açıklan PlayStore üzerinden istedikleri uygulamayı bulabilmekte, ilgili uygulamaya yorum yapıp, uygulamayı cihazına yükleyebilmekte. PlayStore üzerinde yükleme yapılmadan önce kullanıcıların en dikkat ettiği noktalardan birisi olan uygulamaya verilen yıldız puanları olduğunu hatırlatarak ilgili uygulamaların güvenilirlik derecesi üzerinde büyük ölçüde etkili olduğunu belirtelim. Yorum ve yıldız sistemini hizmete sokan Google, uygulamalar ile ilgili değerlendirmelerde yardımcı olması bakımından bu sistemin aktif olarak kullanılmasından yana, lakin Google bu sistemi gereği dışından kullanan başta Türk kullanıcılardan şikayetçi olduğunu açıkladı.

google playstore yildiz

Peki ne oldu da Google yetkilileri bu kadar kızdı? Sorunun yanıtı gayet basit. Yani PlayStore üzerinde milyonlarca uygulama içerisinde en başarılı uygulamalara bile 1 yıldız veren Türk kullanıcılar, uygulamanın hem beğeni sayısını hem de genel puanını düşürmekte. Peki Türk kullanıcılar neden 1 yıldız veriyor. Bu sorunun yanıtını yukarıdaki resme bakarak kendinizin yanıtlaması daha uygun 🙂 Örnek olması açısından Where’s My Water? 2 uygulamasının yorumlarını inceledik, ve sırf yorumlarının üst sıralarda görünmesini isteyen kullanıcıların (bu kullanıcıların yüzde 90’ı Türk) uygulamayı beğenmelerine rağmen 1 yıldız vererek puanladıklarını gördük. Durum böyle olunca sırf adının ve profilinin PlayStore yorumlarında görünmesini isteyen şuursuz kullanıcı grubunun iyi puanları hak eden uygulamaların yanlış değerlendirilmesine neden olduklarını söyleyebilmemiz mümkün olabilmekte.

Bir önceki yazımız olan İnternete Yapılan Düzenlemeler Hafifletildi başlıklı makalemizde 5651 sayılı yasa, özel hayat ve tartışılan maddeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.