Son Eklenenler
Google Logosunun Sırrı Çözüldü

Google Logosunun Sırrı Çözüldü

Dünyanın en büyük bilişim kuruluşlarından birisi olan Google 1998 yılından bugüne kadar pek de değişmeyen logosuyla dikkatleri çekmekte. Dün 15. kuruluş yıl dönümünü farklı etkinliklerle kutlayan Google yöneticileri 15 yıllık logo sırlarını açıklamaya karar verdi. Şimdiye kadar hiç değiştirmediği logosu ve şirket kurallarıyla büyüyüp bu günlere gelmeyi başaran Google logosunun sırlarını şu şekilde açıkladı. 1998 yılında şirket kurulduğunda kurucu ortaklarından birisi olan Sergey Brin tarafından internetten indirilen ücretsiz bir grafik programı (GIMP) yardımıyla oluşturduğu logo bugüne kadar çok da değişiklik göstermeden kullanıldı. Sergey Brin Google logosunu oluştururken o dönemin en büyük arama motorlarından birisi olan Yahoo logosuna benzemesine dikkat ederek logoyu tasarlamış. Fakat Yahoo logosundan daha dikkat çekici olması gerektiğini düşünen Brin, her harfi ayrı bir renkte boyayarak o günkü logonun oluşmasını sağlamış.

google eski logo2009 yılına kadar hiç değişmeden kullanılan Sergey Brin’in tasarımı 2009 yılında Google’ın grafik tasarımcısı Kuth Kedar tarafından yeniden düzenlenmiş. Kuth Kedar mümkün olabildiğince alışılmış olan eski tasarıma bağlı kaldığını belirtse de renk konusunda bazı değişikliklere gittiğini söyleyerek bugün kullanılan yeni logonun tasarlanmasını sağlamış. Yan tarafta gördüğünüz tasarım Google’ın ilk logosudur.

Google logosundaki “l” harfinin yeşil olduğunu belirten Kuth Kedar “l” harfi haricindeki tüm harflerin ana renklerden oluştuğunu, yalnızca “l” harfi için ara (karışım) renk olan yeşili tercih ettiğini beyan eden Kuth Kedar bunun sebebi olarak Google’ın belirlenmiş kuralları takip etmediğini açıkladı. Yani tüm ana renklerin arasında bulunan bir adet karışım ara renk bulunmasını kuralların içerisinde aykırılıkların olduğunu simgelediğini söyleyen Kuth Kedar Google’ın politikalarının da aynı şekilde olduğunun altını çizdi.

Bir önceki yazımız olan Periyodik Tablo Değişti başlıklı makalemizde periyodik cetvel, periyodik cetvel değişti ve periyodik tablo hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.