Son Eklenenler
Google Leyla Gencer’i Unutmadı

Google Leyla Gencer’i Unutmadı

Önemli günlere özel Doodle tasarımıyla dikkatleri çeken Google, 10 Ekim tarihine özel hazırladığı tasarımla Leyla Gencer‘i unutmadığını hepimize hatırlattı. Google ana sayfa ekranında Leyla Gencer’in 85. doğum günü olduğunu kullanıcılara hatırlatan Google çoğumuzun tanımadığı bu önemli sanatçı hakkında tüm Türkiye’nin bilgi sahibi olmasını sağladı. Teknoloji Defteri sitesi olarak yalnızca teknoloji haberleri değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk sahibi olarak bazı günlerde önemli kişiler hakkında bilgilendirmeyi de görev edindik. Bu bağlamda hepiniz soracaksınız Leyla Gencer Kimdir? İsterseniz öncelikle Leyla Gencer’in hayatını kısaca anlaratak konumuza başlayalım

Leyla Gencer Kimdir?

Türkiye’de çok fazla revaçta olmamasına rağmen özellikle Avrupa ülkelerinde büyük bir öneme sahip Opera sanatçısı olan Leyla Gencer 20. yüzyılın en tanınmış sopranolarından birisi olarak söylenmektedir. 10 Ekim 1928 İstanbul – Polenezköy doğumlu ünlü soprano, aslen Safranbolu’lu bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiştir. İstanbul’a yerleşen Gencer ailesinin soyadı daha sonraları Çeyrekgil olarak değişecektir.

Leyla Gencer’in opera kariyeri 1950 yılında Ankara Devlet Tiyatrosunun Ankara Operaları bölümünde başlamıştır. İlk olarak Cavellerina Rusticana operasında sahne alan Leyla Gencer, Santuazza rolüyle büyük bir beğeni toplamış ve 1950 – 1958 yılları arasında opera kariyerine Ankara Devlet Tiyatroları çatısı altında devam etmiştir. 1958’de görevinden ayrılan ünlü sopranı, kariyerine Milano kentinde devam ettirmiş ve özellikle Avrupa ülkelerinde çok tanınan bir opera sanatçısı olarak yaşamını sürdürmüştür. 10 Mayıs 2008 tarihinde vefat eden Leyla Gencer, Batı ülkelerinde “La Diva Turca”, “La Gencer”, “La Regina” olarak ün yapan; Milano, Roma, Napoli, Venedik, Viyana, Paris, San Francisco, Köln, Buenos Aires, Londra, Rio de Janerio, Bilbao, Chicago’da sanatını dinleten; Lucia’nın, Norma’nın, Lady Macbeth’in, Queen Elizabeth’in, Filoria Tosca’nın, Lucrezia’nın, Madam Butterfly’ın, Alceste’nin, Aida’nın, Violetta’nın, Leonora’nın “Leyla la Turca”sı soprano Leyla Gencer, hem seçkin opera sahnelerinde hem resitallerinde hayranlık uyandırmış sanatçılardandır. Opera repertuarı 23 bestecinin 72 yapıtını kapsamıştır. Gencer, T.C. Devlet Sanatçısı olarak ilan edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Samsung'un Kavisli Ekrana Sahip Akıllı Telefonu Galaxy Round başlıklı makalemizde Eğimli ekran, Galaxy Round ve kavisli ekran hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.