Son Eklenenler
Google’a Alışılmadık Ceza

Google’a Alışılmadık Ceza

Fransız Ulusal Bilişim Komisyonu tarafından, Google’ın kişisel bilgilerin korunması ile ilgili mevzuata uyulmaması gerekçesiyle geçtiğimiz ay Fransız İdari Mahkemesinde açılan dava dün sonuçlandı. 150 bin Euro para cezasına çarptırılan Google, Fransa’da hizmet veren Google.fr web sitesi üzerinde tüm kullanıcıların görebileceği biçimde 13 puntodan küçük olmamak kaydıyla Google’ın ceza nedeninin kamuoyuna duyurulması istendi. Fransız mahkemesinin kesinleşen kararıyla ilgili uyarı metnini Google.fr web sayfasında yayınlamak zorunda kalan Google, karizmayı çok fena çizdirdi. Şimdiye dek hiçbir web adresinde bu tarz uyarıya yer vermeyen Google Fransız mahkemesinin kararını istemeyerek de olsa uygulamak zorunda kaldı. Google bu uyarı metnini kullanıcıların siteye en az girdiği pazar günü koymayı tercih etti. 09.02.2014 tarihi gece saat 00:01 itibariyle uyarı metnini yayınlayan Google 10.02.2014 saat 00:01 itibariyle ilgili metni web sitesinden kaldırdı.

Google’ın Fransa temsilcisi Patrice Spinosi yaptığı açıklamada şirketin şimdiye kadar hiç böyle bir uygulamada bulunmadığını belirtti. Yasalar karşısında ellerinden hiçbirşey gelmediğini belirten yetkililer bundan sonraki uygulamalarında daha dikkatli olacaklarının altını çizdi.

Bir önceki yazımız olan F Klavye Deyip Geçmeyin başlıklı makalemizde 70 dünya şampiyonluğu, F Klavye ve F Klavye kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.