Son Eklenenler
Geleceğin Google’ı Sesinizden Tanıyacak

Geleceğin Google’ı Sesinizden Tanıyacak

İnternet’in vazgeçilmez lideri Google, yerinde durmadan yeni yatırımlara yelken açıyor. Geçtiğimiz aylarda robot şirketlerinden birkaç tanesini bünyesine katan Google ilginç büyümesini son sürat devam ettirmekte. Öyle ki bu sefer bünyesine kattığı şirket yine Robot Teknolojileri ile bağlantılı bir yapıda. İsrail’in ses şifreleme teknolojisinde lider kuruluşu SlickLogin Google tarafından satın alındı. Ses şifreleme teknolojisinin uygulama yöntemi ise oldukça ilgin. Bilgisayar hoparlörünüzden oldukça düşük frekanslarda çıkan sesin akıllı telefonunuz tarafından algılanması prensibine dayalı. Akıllı telefon tarafından algılanıp incelenen ses dalgası kimliğinizi doğruladığı zaman yine bilgisayara olumlu yanıt göndererek kimliğinizin doğrulandığını belirtiyor. Ses şifreleme teknolojisi sayesinde yazılı şifrelerden tamamiyle kurtulabilmemiz mümkün olacak. Anlık olarak bilgisayardan gönderilen ses frekanslarının telefon uygulamanız aracılığıyla tespit edilmesi ve dijital şifreye çevrilmesi olarak çalışan sistemin hangi uygulamalarda kullanılacağı ise şimdilik muallak.

slicklogin google birlesmesi

SlickLogin ile Google arasındaki satış işleminin detayları hakkında bilgi verilmemesine rağmen şirketin eski AR-GE çalışmalarına kaldığı yerden devam edeceği belirtildi. SlickLogin tarafından yazılı bir açıklama yapılarak yalnızca Google tarafından satın alındıkları bilgisi verildi. SlickLogin, daha önceki uygulamalarında başta banka sistemleri olmak üzere birçok sektöre sesli şifreleme ve sesli güvenlik doğrulaması uygulamaları yapmaktaydı. Başta finans ve bankacılık sektörü olmak üzere çoğu şirket, hali hazırda SMS ile doğrulama ya da kullanıcıya gönderdikleri tek kullanımlık tekrarsız şifre oluşturan cihazlar göndermekteydi. SlickLogin bu uygulamaların güvensiz olduğu kanısındayken hali hazırda sesli şifreleme ve kimlik kontrolü yapan uygulamaları hayata geçirdikleri bilgisini. Uzmanlar hem robot hemde sesli şifreleme teknolojileriyle ilgilenen Google’ın Yapay Zeka teknolojileriyle yakından ilgilenmesini, son ayların moda kelimesiyle tabir edecek olursak “manidar” bulmakta. İnternet ve yapay uzmanları Google’ın yakında planlarını basına duyuracağı fikrinde hem fikir.

Bir önceki yazımız olan Sony Xperia G Göründü başlıklı makalemizde Sony, Sony Xperia G ve Xperia G hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.