Son Eklenenler
Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsünden Kurtulma

Facebook Yetenek Sizsiniz Virüsünden Kurtulma

Sosyal medyanın giderek yaygınlaşması bünyesinde bilinçli ve bilinçsiz on binlerce kullanıcının yer almasına zemin hazırladı. Öyleki sosyal medya çoğu uzmana göre zararlı bir oluşumken bazı psikologlar sosyal medyanın faydalarını saya saya bitirememekte. Tüm bunları bir kenara bırakarak bilişim güvenliği uzmanları en zararlı yazılımların sosyal medya aracılığıyla dağıldığı konusunda ortak bir fikre sahip. İşte bu nedenle Teknoloji Defteri sitesi olarak siz değerli okurlarımıza bu günlerde moda haline gelen ve çoğumuzun bu zararlı uygulama nedeniyle muzdarip olduğu “yetenek sizsiniz virüsü” hakkında bilgilendirmek istedik.

yeteken sizsiniz virusu facebook

Yukarıdaki resimdeki şekliyle kişi listenizdeki bir arkadaşınızdan geliyormuşcasına bir görünüme sahip olan facebook yetenek sizsiniz virüsü tıpkı vide paylaşımlarını andırmakta. “Arkadaşlar Utaniyorum ama sizce video nasıl olmuş?” şeklinde bir metini de bünyesinde barındıran virüs çoğu kullanıcı tarafından video zannedilerek kendi bilgisayarlarına da bulaştırılmakta. Yetenek sizsinize katıldım, Yetenek sizsiniz performansı, Sizler için video hazırlarım formlarına da bürünebilen bu zararlı yazılıma tıkladığınızda  http://run.plnkr.co/plunks/hgiI8v6AM7sL13iziw1i/ şeklindeki gibi bir adrese yönlendirme yaparak zararlı yazılımın sizin tarayıcınıza bulaşmasına da zemin hazırlıyor.

Yetenek Sizsiniz Virüsünü Nasıl Sileriz?

Eğer yukarıdaki resime benze gönderilere tıkladıysanız ve mevcut antivirüs korumanız açılan sayfada herhangi bir zararlı tespit edemediyse yapmanız gereken birkaç işlem ile yetenek sizsiniz virüsünden kurtulmanız mümkün. İlk olarak size önerimiz güçlü bir antivirüs programı kullanmanız olacak. Antivirüs programınızın yetersiz kaldığını hissediyorsanız virüs sizin hesabınız üzerinden de dağılmaya devam ediyorsa, o zaman yapmanız gereken birkaç basit işlem var.

İlk olarak tarayıcınıza göre

Başlat butonuna basarak alt bölümdeki arama yerinden “regedit” komutunu çalıştırmanız gerekmektedir.
– Regedit programı çalıştıktan sonra açılan kayıt defterinden aşağıdaki adımları izleyiniz

Hkey_local_machine-software > policies > google > chrome > dizinini takip edin
– Chrome dizini açıldıktan sonra “asdadsfclbonhleeank” a benzer şekilde karmaşık bir isme sahip bölüm bulmanız gerekmekte.
– Eğer ilgili bölüm sizin bilgisayarınızda da varsa sağ tıklayıp silerek yetenek sizsiniz virüsünden kurtulmanız mümkün olabilmekte.

Yukarıda anlattığımıza detaylar Chrome tarayıcı modelini kullananlar içindir. Eğer Firefox kullanıyorsanız o zaman

Hkey_local_machine-software > Mozilla > Firefox > dizinine gitmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan GS Tablet Satışı Başladı başlıklı makalemizde GS Store, GS Tablet ve GS Tablet fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.