Son Eklenenler
Facebook WhatsApp’ı Satın Aldı

Facebook WhatsApp’ı Satın Aldı

Sosyal Medya’nın devi Facebook dün gece 2014 yılının ilk bombasını patlattı. Facebook tarafından yapılan açıklamada mobil platformların en popüler mesajlaşma uygulamasının 16 milyar dolar karşılığında şirket bünyesine katıldığı bilgisi verildi. WhatsApp CEO’su Jan Koum dün gece saatlerinde yaptığı açıklamada Facebook ile uzun süredir pazarlık halinde olduklarını ve dün akşam saatlerinde satışın gerçekleştiğini söyledi. Facebook’un WhatsApp‘ı satın almasının ardından hizmette herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceği belirtirken Facebook yetkilileri WhatsApp’un Facebook uygulamaları bünyesine dahil edilmeyeceğini hatırlattı. WhatsApp‘ın şuanda olduğu gibi yoluna devam edeceğinin kesinleşmesi üzerinde hali hazırdaki 450 milyonun üzerinde WhatsApp kullanıcısı da rahat bir nefes aldı. WhatsApp yönetim kurulu başkanı ve CEO Jan Koum’da Facebook yönetim kuruluna üye olarak dahil edilirken, şirketin WhatsApp ile ilgili biriminin de müdürü olarak tayin edildi.

whatsapp facebook

2 Yıl önce Instagran’ı bünyesine katan Facebook, bu sene de WhatsApp ile gücüne güç kattı. Daha önce verilen haberlerde olduğu gibi şirketin güç kaybettiği, kullanıcı kaybettiği ile ilgili haberlere inat Facebook kullanıcı sayısını farklı platformları bünyesine katarak arttırmayı planlamakta. Zuckerberg tarafından resmi olarak yapılan açıklamada Facebook’un doğru yatırımlarla gücünü katlayarak sosyal medya sektörünün lideri olma konumunu korumaya çalıştığı bilgisi verildi. Uzmanlara göre Facebook’un yaptığı bu yatırım, azalan kullanıcı kitlesini ve reklam gelirlerini farklı yöntemlerle yeniden canlandırma amacı taşımakta. 16 milyar dolarlık meblağın nakit olarak ödendiği de yapılan açıklamalara eklenirken, Google’ın da geçtiğimiz aylarda WhatsApp’ı satın almak için girişimlerde bulunduğunu fakat başarılı olamadığını biliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Google'dan Android Tehdidi başlıklı makalemizde Android, Android 4.4 KitKat ve Android KitKat Baskısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Whatsapp’a benzetmişti facebook messengeri ama tutmadı sanırım. Birlikte çalışacaklarmış artık whatsapp kurucusu ile. Umarım faydalı bir birliktelik olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.