Son Eklenenler
Facebook’u Hackledi Ödülü Kaptı

Facebook’u Hackledi Ödülü Kaptı

Facebook, 2011 yılından beri geleneksel olarak düzenlediği Bug Bounty programı kapsamında site üzerindeki açıkların tespit edilmesini sağlıyor. Bu yıl yapılan etkinlikte Facebook üzerindeki hayati önemde bir açığı keşfederek veritabanına girmeyi başaran Brezilyalı bilgisayar mühendisi 33 bin 500 dolar değerindeki para ödülünün de sahibi oldu. Brezilya’da çalışan bilgisayar mühendisi Reginaldo Silva tespit ettiği SQL açığı sayesinde Facebook’un veritabanına müdehale edebilme ve bilgileri düzenleyebilme yetkisini ayarlayabildiği ortaya çıktı. Bulduğu açıkla ilgili detaylı video ve rapor hazırlayan Silva, Facebook yetkililerine gönderdiği bilgilendirme mailinin ardından hemen geri dönüş aldı. Facebook yetkilileri tarafından bizzat irtibata geçilen Silva ilgili açığın kapatılması için gerekli kodlamayı da şirkete gönderdi.

Facebook yetkilileri gerekli önlemi aldı ve açığı kapattı. Bununla da kalmayan Facebook yetkilileri hayati öneme sahip bu açığı bulan bilgisayar mühendisine 33 bin 500 dolar iyi niyet ödemesinde bulundu. Her yıl binlerce dolar para ödülünü iyi niyetli hackerlara dağıtan Facebook bu sayede web sitesi üzerindeki açıkların tespit edilip kapatılmasını sağlıyor. Geçtiğimiz yıl İngiliz bilgisayar uzmanı Jack Whitton’a 20 bin dolar ödeyen Facebook, açığın kalitesine göre miktarın değişiklik gösterdiğini açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır başlıklı makalemizde bitcoin, bitcoin hakkında herşey ve bitcoin nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.