More

  Facebook, Hacker Cup Yarışması Sonuçlandı

  facebook-hacker-cup-2013-sonuclariGeçtiğimiz haftalarda yayınladığımız haberde belirttiğimiz ve Facebook‘un 2010 yılından beri her yıl geleneksel olarak düzenlediği Hacker turnuvası olan Hacker Cup‘ın 2013 yılı sonuçları belli oldu. Geçtiğimiz sene 5000 USD para ödüllü Hacker Cup, oldukça çekişmeli anlara sahne olmuştu. 126 ülkeden 10 binin üzerinde başvuru yapılan Hacker Cup ile Facebook, yazılım geliştiricilere ve web güvenlik uzmanlarına legal çalışacakları ortamlar hazırlıyor. Özellikle Hack konularına meraklı kişiler tarafından yapılan binlerce başvurunun ilk elemeleri 12-24 Şubat tarihleri arasında internet üzerinden online olarak yapıldı.

  Hacker Cup 2013‘ün finalleri ise Facebook’un Menlo Park Merkez binasında yapıldı. Finale kalan 26 yazılımcının kıyasıya yarıştığı Hacker Cup 2013 hacker yarışmasını Avustralya, Belarus, Çin, Fransa, Almanya, Japonya, Polonya, Rusya, İsviçre ve Ukrayna ülkelerini temsilen katılan yarışmacılardan Rusya vatandaşı Petr Mitrichev uzak ara farkla kazandı. 1985 yılında Moskova’da doğan Mitrichev küçük yaştan itibaren bilgisayar kullanmaya başladı. Rusya Devlet Akademisi’nden mezun olan başarılı programcı özellikle PHP programlama ve SQL üzerinde kendisini geliştirdi.

  facebook_hacker_cup_2013_bittiŞimdiye kadar yapılan sayısız yarışmada ülkesini temsil eden Petr Mitrichev hack konularında da uzman. Dünyaca ünlü şirketlere internet güvenliği danışmanlığı yapan usta bilgisayar programcısı Facebook web sitesi üzerindeki en önemli 23 açığı bulup yetkilileri uyararak açıkların kapatılmasına yardımcı olmuştur. Facebook tarafından 2011 yılında düzenlenen Hacker Cup yarışmasını da kazanan Petr Mitrichev bir yıl aradan sonra ikinci kez aynı yarışmada birinci olmayı başardı.

  Hacker Cup yarışmasında ikinci Polonya’dan Jakub Pachocki olurken onu yine Polonya’dan yakın arkadaşı Marcin Smulewicz izledi. Rusya özellikle Hacker ve başarılı programcıları barındırmasıyla ün kazanmakta. Geçtiğimiz yıl da Hacker Cup yarışmasını yine Rusya’dan Roman Andreev kazanmıştı.

  Son Eklenenler

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.