Son Eklenenler
Facebook’ta Etiketlenmekten Bıktınız mı?

Facebook’ta Etiketlenmekten Bıktınız mı?

Sosyal medyanın vazgeçilmez lideri konumunda oturan Facebook 2 milyara yakın kullanıcısıyla hayatımızda önemli bir yere sahip. Kişi listemizle haberleşmede, kişisel paylaşımlarımızı yapmada, arkadaşlarımızın yaptığı paylaşımları taki etmede kullandığımız Facebook üzerinde son dönemlerde yaşanan bazı olaylar kullanıcıların şikayetlerini arttırmakla kalmadı, Facebook’tan üyelik iptallerine bile yol açtı. Hiç ilginiz olmayan fotoğraf ve bildirimlerde sizden izinsiz olarak yapılan etiketlenmeler siz de dahil arkadaş çevreniz tarafından görülebilmekte ve suçsuz yere alakanız olmayan paylaşımlardan dolayı başınız derde girebilmekte. Eğer izinsiz Facebook etiketlemelerinden bıktıysanız, facebook üzerinde etiketlenmek istemiyorsanız sizlerle paylaşacağımız metodu uygulayarak en azından izinsiz paylaşımları denetim altına almış olursunuz. Facebook’un “gizlilik ayarları” üzerinde yapacağınız çok basit bir düzenleme ile artık izinsiz etiketlenmelerden kurtulmanız mümkün. Aşağıda resimlerle detaylı olarak anlattığımız facebook etiketleme ayarlarını kendi profilinize uyguladığınız taktirde büyük bir sıkıntıdan kurtulmuş olacaksınız.

facebook etiket 1

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Profil sayfanızın sağ üst köşesindeki kilit simgesine tıkladığınızda açılacak olan menüden “diğer ayarları gör” seçeneğine girerek profilinizin gizlilik ayarları sayfasını açıyoruz. Profilinizin gizlilik seçenekleri açıldıktan hemen sonra aşağıdaki resimde işaretlendiği gibi sayfanın sol tarafındaki seçeneklerden “zaman tüneli ve etiketleme” seçeneğini kullanarak etiketleme ile ilgili gizlilik ayarlarını değiştirmemiz gerekmektedir.

gizlilik ayarlari etiket

Zaman tüneli ve Etiketleme seçeneğine tıkladığınızda açılan sayfada eğer şimdiye kadar bir değişiklik yapmadıysanız aşağıda gördüğünüz resimdeki gibi bir ayarlar sayfası karşınıza çıkacaktır. Gördüğünüz ayarlar sayfasındaki seçenekleri kullanmaya devam ettiğiniz takdirde başkaları tarafından istenildiği zaman etiketlenip, siz farkında olmadan yüzlerce hatta binlerce kişi tarafından izlenebilirsiniz.

etiketleme gizlilik ayarlari

Yukarıda görüldüğü gibi yanlış yapılandırılmış gizlilik seçenekleri başınıza ileride bela olabilir. Arkadaşlarının seni etiketlediği gönderiler, zaman tünelinde gözükmeden önce onayına sunulsun mu? seçeneğini “kapalı” olarak tutuyorsanız arkadaş listenizdeki tüm kişiler sizi istedikleri gibi etiketleyebilir bu durumdan kurtulmanız için yapmanız gereken aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “kapalı” seçeneğini “açık” olarak değiştirmek olacaktır.

etiketleme acik konumu

Bu ayarın hemen ardından diğer uygulamanız gereken ayar, etiketlendiğin gönderileri zaman tünelinde kimler görebilir seçeneğini değiştirmek olacaktır. Bunun için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “herkes” yazan seçeneği, “sadece ben” olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede etiketlendiğiniz gönderileri yalnızca siz görürsünüz. Başkaları sizin etiketlendiklerinizi kesinlikle göremez.

etiketleme sadece ben

Ayrıca sizin paylaştığınız gönderilerde farklı kişilerin etiketlenmesini de engelleyerek çevreye rahatsızlık vermemiş olursunuz bunun için yapmanız gereken ilem aşağıdaki resimde görüldüğü gibi İnsanların Senin gönderilerine eklediği etiketler facebookta görülmeden önce onayına sunulsun mu? seçeneğinin “kapalı” yerine “açık” olarak değiştirmeniz. Bu sayede kendi gönderilerinizi başkaları etiketlediği zaman size onay için bildirimde bulunulur. Onaylarsanız görünür, onaylamazsanız görünmez.

baska etiketleme acik

Facebook üzerinde kullanılan yapay zeka size benzeyen fotoğrafların başkaları tarafından etiketlenmesine imkan vermekte olup bazen bu durum olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu durumu sonlandırmak için yapmanız gereken Sana benzeyen fotoğraflar yüklendiğinde, kimlere seni etiketlemesi önerilsin? seçeneğinindeki “herkes” bölümünü “hiç kimse” olarak değiştirmek olacaktır. Bu sayede size benzeyen fotoğraflar hiç kimse tarafından etiketlenemez.

benzerlerini etiketleme

Yukarıda görüldüğü gibi kişisel profilinizdeki gizlilik ayarlarında yapacağınız 4 temel değişiklik ile her türlü etiketlenmeden kurtulmanız mümkün. Ya da etiketlenseniz bile bunu sizden başkalarının görebilmesini %100 olarak engelleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Coca Cola'dan Sosyal Medya Bağımlılığına İlginç Yaklaşım başlıklı makalemizde Coca Cola, Coca Cola sosyal medya reklam ve internet bağımlılığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.