Son Eklenenler
Facebook 20 Milyon Dolar Tazminata Çarptırıldı

Facebook 20 Milyon Dolar Tazminata Çarptırıldı

Son aylarda sponsor reklamlar hizmeti adı altında reklam veren sayfa ya da gruplara ait alakasız paylaşımları ana sayfada görmeye alıştığımız Facebook bu hizmeti kullanırken ufak bir kod hatası nedeniyle ABD Mahkemesince 20 milyon dolar tazminata mahkum edildi. Sponsorlu haberler hizmetinin izinsiz olarak kişisel bilgileri kullandığı yönündeki iddiayla açılan dava yaklaşık 7 ay sonunda karara bağlandı. 5 Facebook kullanıcısının açtığı tazminat davasında Sponsor Haberler başlığı altında özel hobi ve kişisel bilgileriniz baz alınarak kişiye özgü reklam uygulaması sonucunda kullanıcıları haklı gören ABD mahkemesi davacıların lehinde karara vardı. Kişilerin gizlilik ayarlarının, beğenilerini dışarı yansıtmayacak şekilde ayarlı olmasına rağmen, başka profillerden izlendiğinde sponsor haber beğenileri ve sponsor reklam beğenilerinin görüldüğü ortaya çıktı.

Facebook yetkilileri ilgili durumun küçük bir kod hatasından kaynaklandığını savunurken gerekli önlemleri acilen aldıklarını söyledi. Bu savunmayı yeterli bulmayan Mahkeme heyeti ve bilir kişiler Facebook şirketinin bu durumdan muzdarip olan 614 bin kullanıcının tespit edildiğini ve kullanıcı başına 15 Dolarödemelerini oy birliğiyle kabul etti. Toplamda 20 milyon dolar ödeme yapacak olan Facebook, tazminatı oldukça yüksek bulduğunu açıkladı.

Aynı zamanda bilir kişi heyeti bu kod açığı sayesinde Facebook şirketinin toplamda 150 milyon kullanıcının beğenilerini kullanarak 74 milyon dolar kar ettiğini öne sürdü. Bugün itibariyle tamamen kapatılan açık, gizlilik politikası uyarınca kullanıcıların ayarları doğrultusunda yapılandırılmış.

Bir önceki yazımız olan Asus DSL-N66U Dünyanın En Hızlı Modemi başlıklı makalemizde ASUS, Asus DSL-N66U ve DSL-N66U hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.