Son Eklenenler
Edward Snowden Rusya’ya Sığındı

Edward Snowden Rusya’ya Sığındı

Amerika Birleşik Devletleri’nin haber alma servisi CIA’da üst düzey görev yapan Edward Snowden kurumuna ait gizli bilgileri sızdırmak suçuyla görevinden alınarak hakkında tutuklama kararı verilmişti. Geçtiğimiz haftalarda CIA’in çok gizli olan XKeyscore adlı casusluk programı aracılığıyla dünyanın heryerinden dinleme yapabildiği ile ilgili haberimizi yayınlamıştık. Programın adını ve işlevlerini deşifre eden isim olarak belirtilen Edward Snowden adının açıklandığı saatlerde ülkeden kaçak olarak çıkış yapmış ve hakkında Interpol tarafından tutuklama emri çıkarılmıştı. Edward Snowden’ın yaklaşık 1 haftafan beri nerede olduğu ile ilgili hiçbir ipucu bulunamazken bugün Rusya Devlet Televizyonu’ndan yapılan habere göre kendisi Rusya Federasyonu’na siyasi sığınma için başvurmuş.

Rusya Devlet Televizyonu yaptığı haberde Edward Snowden‘ın avukatı Anatoli Kuçerena‘nın resmi olarak sığınma talebinde bulunduğu ve sığınma talebi bizzat Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından kabul edildiğini açıkladı. Bugün dünyada en çok aranan isimlerden birisi olan Edward Snowden, ABD aleyhine çalışmaması şartıyla 1 yıllık süreyle Rusya’da kalacak. Milyonlarca kullanıcının internet üzerinden neler yaptığı ile ilgili detaylı şekilde casusluk yapabilmelerine imkan veren XKeyscore adlı yazılımın bugüne kadar farklı ülkelerdeki devlet adamları da dahil binlerce kişiyi internet üzerinden takip etmekte kullanıldığı belirtiliyor. Edward Snowden‘in avukatı Kuçerena, müvekkilinin ABD karşıtı eylemlerde bulunmayacağına dair yazılı ve sözlü ifadesinin alındığını, Rusya Federasyonu sınırları içerisinde 1 yıllık süre içerisinde istediği gibi dolaşabileceğini sözlerine ekledi. Bir yıllık süre sonunda sığınma talebinin olumlu karşılanması halinde sürenin uzatılabileceğini hatırlatan Kuçerene, Edward Snowden ile Rusya hükümet yetkililerinin hiçbiri arasında herhangi bir görüşme olmadığını belirtti.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S5 Yolda mı? başlıklı makalemizde Galaxy S5, galaxy s5 görselleri ve Samsung hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.