Son Eklenenler
Doktordan Önceki Referansımız Google

Doktordan Önceki Referansımız Google

Google’ın arama motoru liderliği son sürat devam etmekle birlikte kullanıcıların en çoğunlukla kendilerine referans aldıkları bir bilgi kaynağı olma yolunsa hızla ilerlemekte. Dünya çapında yapılan araştırmalar da bu durumu kanıtlarken Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ümit Atabek bütün ülkelerde özellikle sağlık alanında arama motorlarının ilk referans olarak belirlendiğini belirtti. Özellikle son 5 yılda hastaların doktora gitmek yerine hastalıklarının teşhis ve tedavisi için arama motorlarını baz aldığını söyleyen Prof. Dr. Ümit Atabek, yalnızca hastaların değil, sağlık kuruluşları, doktorlar ve hastanelerin de ilk başvuru kaynağının arama motorları olduğunu belirtti.

Birkaç farklı arama motoru üzerinde arama sonuçlarını analiz eden Social Touch adlı şirket tarafından verilen bilgilere göre sağlık alanında özellikle ilaçlar hakkında bilgi almak için prospektus yerine Google’a sorduğumuzu kanıtladı. Google Trends bilindiği gibi bazı kategorilerde ülkelere göre arama istatistiklerini bizlere sunarken mevsimine göre değişen hastalık ve tedavilerle ilgili detaylı arama raporlarını gösterebilmekte. Örneğin kış ayları yaklaşırken grip ve tedavisi, yaz aylarında ise güneş yanıkları, zayıflama gibi sezonluk arama kelimeleri gündeme gelebilmekte.

03CGGOOGLE.jpg

Bundan 9 yıl önce yapılan araştırmalara göre kişilerin referans kaynağı ilk olarak televizyon ve basılı yayınlarken, bugün durum çok daha farklı. Her türlü enformasyon konusunu ilk olarak internette arayan kullanıcılar bugün itibariyle televizyon ve dergileri kullananlardan çok daha fazla. Uzmanlar günümüz sağlık tanımının artık eskisi kadar önem arzetmediği ve bu tanımın tamamen medyatik olduğu üzerinde hem fikir. Zaten kullanıcılarda internet üzerinden arama motorları aracılığıyla sağlık kategorilerinde detaylı bilgilere çok daha rahat ulaşabilmekte. Durum bu şekilde olunca televizyon ve basılı medya araçlarının kullanım oranları da minimum seviyelere gerilemekte.

Prof.Dr. Ümit Atabek konuyla ilgili olarak uyarıyor. Tıbbi yeterliliği olmayan kişiler tarafından kurulan web sitelerinin çoğunda yanlış bilgilendirme ve yanlış tedavi yöntemlerinin anlatıldığı, bununla birlike çoğu kullanıcının yanlış tedavi nedeniyle geri dönüşü zor olan bir takım rahatsızlıklara yakalandıkları vurgulanmakta.

Google trends tarafından yayınlanan 2012 raporuna dikkatlice bakıldığında kullanıcıların en çok kanser, kalp rahatsızlıkları, akne, diyabet, bel ağrısı, sivilce, tansiyon, grip, nezle, soğuk algınlığı, şeker hastalığı ve bunların tedavileri ile ilgili arama sorguları yaptıklarını rahatlıkla görebilmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan IPad 5 ve IPad Mini 2 Modelleri başlıklı makalemizde Apple, iPad 5 ve ipad 5 fotoğraflar hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.