Son Eklenenler
DNS Değişikliği ve DNS Önbellek Temizleme

DNS Değişikliği ve DNS Önbellek Temizleme

Web teknolojileriyle yakından ilgilenenler mutlaka bilecektir. Domain transferi, yeniden yönlendirme ya da hosting sunucu değişikliğinden sonra yeni DNS (Domain Name Server) adreslerinin tam olarak yayılıp oturması belli bir süreyi almaktadır. Bu süre tamamlanmadan önce alan adınızı yönlendirdiğiniz yeni DNS adresine ulaşmanız mümkün olmamaktadır. Ortalama 12-48 saat arasında değişen DNS adresi yayılma süresi sebebiyle ulaşmak ya da pinglemek istediğiniz web sitesine erişim gecikmektedir. Çoğu kullanıcı henüz oturmamış DNS adresleri sebebiyle birçok metod dener, modemi yeniden başlatır, modem ayarlarıyla oynar, cokies çerezleri temizler vs., en sonunda suçu hostinglere atarız.

DNS adreslerinin oturmasını beklemenize gerek kalmadan kısacık bir komut aracılığıyla DNS önbelleğini temizleyip bilgisayarınızın yeni DNS adreslerini görmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlem oldukça basit.

Başlat / Çalıştır bölümüne ipconfig /flushdns komutunu yazıp “enter” tuşuna bastığınız anda açılan MSDOS penceresinden sonra DNS önbelleğiniz başarıyla temizlenmiş olacaktır. Bu temizleme işleminin ardından güncellenen DNS adreslerine daha rahat erişim sağlanabilir. En azından 48 saat gibi süreler beklemektense işi biraz daha çabuklaştırıp birkaç saate yaymak mümkün olabilmektedir.

ipconfig

Bir önceki yazımız olan Samsung Apple'ı Solladı başlıklı makalemizde samsun 2013 kar oranı, Samsung Apple rekabeti ve Samsung Appleı solladı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.